Odbiór odpadów będzie od 1 marca droższy o 5 zł

Dodane: 2022-11-07

Od 1 marca 2023 po dwóch latach będzie podniesiona w Chojnicach opłata za odbiór odpadów zmieszanych. Z 18 zł od osoby miesięcznie wzrośnie na 23 zł. Radni zajmą się projektem uchwały w tej sprawie na sesji pod koniec listopada.

Jak poinformował na dzisiejszej (7.11) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster, w związku z niedawną decyzją Zgromadzenia Wspólników ZZO w Nowym Dworze o zatwierdzeniu nowej taryfy za odbiór różnych rodzajów odpadów, którą zaproponowała Rada Nadzorcza i Zarząd Spółki, jest zmuszony wnioskować do Rady Miejskiej o podwyżkę stawki za odbiór odpadów zmieszanych. Aktualna stawka, czyli 18 zł od osoby i 17 zł, gdy mieszkaniec część odpadów kompostuje, funkcjonowała od 2021 roku i była jedną z kilku najniższych w gminach, które należą do ZZO w Nowym Dworze.

- Powodem podwyżki jest wzrost kosztów osobowych, energii elektrycznej, ale przede wszystkim koszt utylizacji tzw. balastu. Moglibyśmy zakopywać go na kwaterze, po kilku latach wyczerpałoby się miejsce w Nowym Dworze. Spółka wywozi go do firm, które go utylizują albo spalają. Musi płacić za to 570 zł za 1 tonę. Wyjściem z sytuacji byłaby budowa w przyszłości spalarni odpadów, która kosztowałaby ok. 100 mln zł. Mogłaby ona produkować albo ciepło, albo prąd. Czas zwrotu nakładów wyniósłby do 10 lat. Ta koncepcja była już rozważana wśród wspólników ZZO – przekazał włodarz miasta.

Tagi: