Za 1,8 mln zł będą uczyć uczniów, jak korzystać z systemu biletu FALA

Dodane: 2023-03-07

Przed dwoma laty miasto Chojnice decyzją RM przystąpiło do samorządowej spółki InnoBaltica, której liderem jest samorząd województwa pomorskiego. Jej zadaniem jest wdrożenie systemu wspólnego biletu FALA. Niedawno trójmiejski dodatek Gazety Wyborczej przedstawił koncepcję promocji FALI wśród uczniów szkół w woj. pomorskim, zapewne także i w Chojnicach. Publikujemy fragmenty artykułu pt. <"Szkoła Nowoczesnego Pasażera". FALA ma wjechać do szkół, a dzieci będą o tym śpiewać piosenkę.>

W jednej ze scen słynnego "Misia" można było zobaczyć "Dzień pieszego pasażera". Na Pomorzu będziemy teraz mieli "Szkołę Nowoczesnego Pasażera", czyli zajęcia dla uczniów za 800 tys. zł, podczas których będzie śpiewana piosenka o systemie Fala i korzyściach z podróży komunikacją miejską.
System wspólnego biletu Fala miał być innowacyjnym rozwiązaniem, który pasażerom ułatwi życie, a zarządzającym pozwoli obniżyć koszty komunikacji miejskiej. Niewykluczone, że kiedyś tak się stanie. Ale na razie system stał się przedmiotem szerokiej krytyki i to zanim zaczął działać. Z Fali wypisał się już Tczew, który wolał wprowadzić darmowe bilety, niż podnosić ceny, by pokryć m.in. koszty tej innowacji.

Fala jest wdrażana przez należącą do samorządów spółkę Innobaltica, która ma wydać na to rozwiązanie blisko 154 mln zł (większość to dofinansowanie unijne). Coroczne funkcjonowanie to koszt ok. 10 mln zł. W radzie nadzorczej spółki zasiada m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski (PO).

"Szkoła Nowoczesnego Pasażera", czyli dwa busy i zajęcia dla dzieci

W ramach projektu Fala Innobaltica kupiła dwa busy za blisko 850 tys. zł brutto, które nazwała Innobusami. Pojazdy mają służyć do realizacji programu edukacyjnego, który został ładnie określony - "Szkoła Nowoczesnego Pasażera". I również będzie to projekt kosztowny. Innobaltica zapowiada, że będzie to program zakrojony na szeroką skalę, w ramach którego edukowanych ma być "kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie".

W tym roku na zajęcia edukacyjne dla dzieci Innobaltica zamierza wydać do 953 250 zł brutto. Razem z busami mamy więc już ok. 1,8 mln zł. A to może być początek, bo Innobaltica chce, by projekt był "realizowany długofalowo w każdej gminie, która wdraża system Fala".

(...) - Szkoły będą uczestniczyły w zajęciach na zasadzie dobrowolności. Część zajęć będzie prowadzona w pomieszczeniach szkolnych, a część w busach. Podczas zajęć przekazywane będą informacje m.in. o tym, jak założyć konto w systemie Fala, jak działa planer podróży, jak korzystać z czytników w pojazdach. Istotnym elementem zajęć będą warsztaty ekologiczne w aspekcie zrównoważonego transportu oraz nauka zasad bezpieczeństwa w transporcie publicznym - mówi Katarzyna Wośko ze spółki InnoBaltica, przewodnicząca Komisji Przetargowej. (...)

Całość na stronie Gazety Wyborczej - Trójmiasto.

Artykuł zawiera nagranie części obrad z sesji RM z 29.03.2021, na której większością 13 do 6 przyjęto uchwałę ws. systemu FALA.

Tagi: