Wykonawca drogi Sławęcin – Ogorzeliny domaga się podwyżki wynagrodzenia

Dodane: 2023-05-22

Od ubiegłego roku trwają prace przy przebudowie drogi powiatowej Sławęcin – Ogorzeliny – granica z pow. sępoleńskim opodal Jerzmionek. Jej realizator firma Marbruk złożyła wniosek o aneks do umowy ws. zwiększenia wynagrodzenia o 3,6 mln zł.

Te roboty drogowe są aktualnie największą inwestycją powiatu chojnickiego. Za ok. 18,5 mln zł (w tym jest 16 mln zł rządowej dotacji) zostanie poszerzone do 6 m i odnowione ponad 7 km szosy, powstaną nowe chodniki, zatoki autobusowe, odwodnienie, ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe.

Oferty przetargowe były przygotowane przed wybuchem wojny na Ukrainie, która spowodowała wzrost ceny m.in. masy bitumicznej. Jak poinformował na niedawnej konferencji prasowej w UG Chojnice wójt Zbigniew Szczepański, to jest jedno z uzasadnień wniosku o zwiększenie o 3,6 mln zł kwoty zapisanej w umowie o wykonawstwie.

- Właściciel firmy powołuje się także na wzrost ceny i innych surowców oraz materiałów, np. polbruk ostatnio podrożał z 22 zł za 1 m2 na 34 zł. Wspólnie ze Starostą Markiem Szczepańskim wyliczyliśmy, że sam wzrost kosztu asfaltu, to ok. 2,6 mln zł. Uważamy, że tak wielkiego wzrostu jego ceny po 24.02.2022 nie było możliwe przewidzieć, więc skłaniamy się do zaakceptowania jedynie tej kwoty. Rozmowy trwają. Końcową kwotę, którą zaakceptują wszystkie strony, Powiat i Gmina pokryją solidarnie po połowie – przekazał wójt Zbigniew Szczepański.

Więcej w relacji video z konferencji. Zdjęcie z FB Powiatu Chojnickiego z 03.2023.

Tagi: