Przewodniczący RM i burmistrz napisali do b.szefa osiedla Kolejarz-Prochowa

Dodane: 2023-05-23

Przed 2 tygodniami b.przewodniczący SMO osiedla Kolejarz – Prochowa Michał Gruchała wysłał do przewodniczącego RM Antoniego Szlangi pismo z prośbą o wyjaśnienie nieprawidłowości, które jego zdaniem powstały w trakcie przeprowadzania wyborów. Jest już odpowiedź na nie.

Poinformował o tym na wczorajszej (22.05) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster. Wyjaśniał w jaki sposób odbywał się druk kart do głosowania i ich pieczętowanie, gdyż właśnie do tej ostatniej czynności miał zastrzeżenia Michał Gruchała. - Każde wybory do zarządów osiedli były przeprowadzane w ten sam sposób, tylko otrzymaliśmy uwagi od b.szefa osiedla Kolejarz – Prochowa. Na przygotowanych 4 kartach formatu A4 wpisywane były nazwiska kandydatów na przewodniczącego oraz na członków zarządu. Przed skserowaniem takich matryc, w odpowiedniej do frekwencji ilości, przystawiono na nich pieczątki Zarządu Osiedla. Następnie były cięte i rozprowadzone wśród mieszkańców przybyłych na zebranie. Jest to szczegółowo opisane w piśmie od przewodniczącego RM do Michała Gruchały – wyjaśnił burmistrz Arseniusz Finster.

Drugi wątek z konferencji prasowej burmistrza dotyczący Michała Gruchały jest związany z profilem na Facebooku, który obsługuje właśnie b.szef osiedla. - Myślałem, że jak p.Michał Gruchała przestanie być przewodniczącym osiedla, to tę domenę na FB odda nowemu Zarządowi. Ale tutaj mamy małą niespodziankę, która pokazuje, że jednak samorządy są wykorzystywane do celów politycznych. Michał Gruchała poinformował Kazimierza Drewka (nowy przewodniczący SMO), że właścicielem profilu „Osiedla Kolejarz – Prochowa” jest Marcin Wałdoch. Zapewnia on, że nadesłane od nowego Zarządu informacje zostaną na nim umieszczone. To jest wykorzystywanie nazwy własnej osiedla do prowadzenia swojej działalności. Ci panowie są dosyć sprytni, bo nazwali profil „Osiedla Kolejarz – Prochowa w Chojnicach, a to jest „Osiedle Kolejarz – Prochowa w Chojnicach”. W związku z tym nie mogę wystąpić do FB o zamknięcie tego adresu. Miasto założy inny profil tego osiedla i zawiadomimy o nim mieszkańców pocztą bezadresową – poinformował burmistrz Arseniusz Finster.

Zajrzeliśmy na wspomniany profil i jak widać na screenie, ma nazwę „Osiedle Kolejarz – Prochowa w Chojnicach”. Nie „Osiedla…”. Opisany jest jako „Strona mieszkańców Osiedla Kolejarz-Prochowa w Chojnicach (osiedle nr 10)” (screen w artykule). Skontaktowaliśmy się z Michałem Gruchałą, by zadać jemu pytanie, czy wspomniany profil w ostatnich dniach miał zmienianą nazwę. - Nie, od momentu założenia jego przez Marcina Wałdocha ma wciąż nazwę „Osiedle Kolejarz – Prochowa”. Przez poprzednie 8 lat, gdy szefem SMO był Kazimierz Drewek, nie został założony profil SMO Kolejarz – Prochowa. Ten profil nie był i nie jest oficjalnym profilem SMO, a mieszkańców osiedla Kolejarz – Prochowa” – odpowiedział nam Michał Gruchała.

Więcej w relacji video z konferencji oraz w skanach korespondencji na linii Michał Gruchała – RM oraz RM i UM (oświadczenie burmistrza Arseniusza Finstera) – Michał Gruchała.

Tagi: