Gmina Chojnice zachęca do adopcji `poświątecznych` psów

Dodane: 2023-05-27

Od ponad 10 lat w gminie Chojnice funkcjonuje, jako pierwszy w Polsce, program wspierania bonem adopcji bezpańskich psów. Aktualnie wynosi 1200 zł. Władze gminy mają nadzieję, że dzięki temu ostatnia fala znalezionych psiaków znajdzie nowych „rodziców”.

Jeszcze w kwietniu 2023 z terenu gminy w chojnickim schronisku było 7 psów, w połowie maja już 28. Wartość bonu nie jest wypłacana z góry, tylko po przedstawieniu w gminnym Wydziale Rolnictwa wydatków na adoptowanego psa w postaci faktur za np. zabiegi weterynaryjne, zakup kojca, obroży czy karmy. Można tego dokonać najpóźniej do 6 miesiąca od adopcji. Gmina ma prawo odliczyć od tej kwoty koszt ewentualnych zabiegów wykonanych w schronisku. Więcej szczegółów nt. zasad programu adopcji na stronie UG Chojnice.

- Po świętach wielkanocnych i długim weekendzie majowym mocno wzrosła ilość porzucanych psów. Dlatego nazywamy je „poświątecznymi”. Przed kilku laty ja także skorzystałem z gminnego programu ich adopcji i w naszym domu mamy takiego psa. Zachęcam nie tylko mieszkańców gminy Chojnice do odwiedzenia schroniska i wzięcia pieska, ale zaznaczam, że pracownicy schroniska przed podjęciem decyzji o adopcji nie powiedzą, które pieski są z terenu gminy Chojnice. Takie mamy uzgodnienie ze schroniskiem – zaznaczył wicewójt Janusz Szczepański.

Program tzw. becikowego dla psów powstał w gminie Chojnice, gdy radykalnie została podniesiona w miejskim schronisku opłata naliczana samorządom za utrzymanie ich piesków. Wówczas wynosiła 10 tys. zł rocznie.

Więcej o programie adopcji w materiale TVN „Uwaga” z 2013 roku oraz w nagraniu z konferencji prasowej w UG Chojnice z 18.05.2023.

Tagi: