Wojewoda będzie współorganizatorem obchodów rocznicowych szarży

Dodane: 2023-06-15

Jak już informowaliśmy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich zwrócił się organizatorów corocznych obchodów rocznicy szarży ułanów pod Krojantami z 1.09.1939 o wycofanie rezygnacji z organizacji części plenerowej. Jest porozumienie w tej sprawie.

Na dzisiejszej (15.06) konferencji prasowej w UG Chojnice wójt Zbigniew Szczepański poinformował o efektach wczorajszej wizyty w UW w Gdańsku u wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Towarzyszyła jemu prezes Fundacji Szarża pod Krojantami Grażyna Winiecka. Wojewoda poprosił, by dotychczasowi współorganizatorzy, czyli Gmina Chojnice, Fundacja oraz SP Nowa Cerkiew, zgodzili się, by wojewoda był kolejnym współorganizatorem. Zadeklarował także, że na przygotowanie części wojskowej uroczystości plenerowych, w przypadku działań na linii Wojewoda – MON, wystarczą 3 tygodnie. Wcześniej władzom Gminy było konieczne na dogranie tych detali minimum 6 miesięcy. Zwrócił się też z sugestią do wójta, by władze gminy ponownie, jak przed rokiem, poprosiły Prezydenta RP Andrzeja Dudę o objęcie uroczystości pod Krojantami swym honorowym patronatem. Pytał się też, czy mimo o wiele krótszego czasu, gmina i pozostali współorganizatorzy „wyrobią się” do pierwszej niedzieli września.

- Zapewniłem wojewodę, że skoro będą pieniądze i wsparcie MON-u, który przecież ma w swym kalendarzu coroczną pomoc przy inscenizacji, to powinniśmy dać radę. Rozmawiałem już w tej sprawie z reżyserem Jerzym Haniszem oraz prezesem Polskiego Klubu Kawaleryjskiego – przekazał wójt Zbigniew Szczepański.

Najprawdopodobniej jeszcze dziś z Urzędu Gminy, jak było uzgodnione w Gdańsku, zostanie wysłane oficjalne pismo do Wojewody Pomorskiego z prośbą o zostanie współorganizatorem oraz o przyznanie wsparcia finansowego w kwocie prawie 400 tys. zł.

W artykule link do zapisu naszej transmisji z inscenizacji Szarży, która odbyła się 2.09.2018.

Tagi: