Czerwcowa narada sołtysów była w charzykowskim OW Rejs – cz. 2

Dodane: 2023-06-17

We wtorek 13.06 odbyła się kolejna narada sołtysów z gminy Chojnice. W II części relacji zamieszczamy wystąpienia dyrektorów wydziałów w UG i gminnych jednostek organizacyjnych oraz zapytania do nich.

Spotkanie odbyło się w OW Rejs w Charzykowach. Poniżej chronologiczne zestawienie wystąpień.

0.00 – dyrektor Wydziału Rolnictwa Anna Michalak (o programach Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie, o utylizacji azbestu, o deklaracjach ws. źródeł ciepła do CEEB, o kontroli szamb i urządzeń do oczyszczania ścieków).

4.35 – dyrektor GOPS Beata Pryba (o opiece wytchnieniowej, o asystentach osób niepełnosprawnych, o bezrobotnych prowadzących prace społecznie użyteczne, o pomocy z Banku Żywności).

8.30 - Skarbnik Gminy Iwona Lewandowska (wskazówki dla sołtysów ws. planów finansowych, o prawidłowym opisie faktur).

12.10 – dyrektor GZO Anita Sznajder (o nauczaniu j.kaszubskiego, wkrótce najlepsi uczniowie SP otrzymają nagrody Wójta, trwają konkursy na dyrektora SP w Charzykowach i Silnie, gmina otrzymała dotację 165 tys. zł na dożywianie uczniów).

17.00 – dyrektor Wydziału Inwestycyjnego Zdzisław Stormann (o wynikach przeglądu placów zabaw, o wymianie lamp sodowych na LED-owe, o zakończonych i trwających inwestycjach drogowych, o zakupie płyt drogowych); pytania do dyrektora: prosimy zawiadamiać sołtysów o terminach przeglądów; w Swornegaciach jest konieczna budowa parkingu, bo auta są stawiane w niedozwolonych miejscach; o naprawy placów zabaw; ze stawu w Ciechocinie jest pompowana woda.

35.40 – dyrektor GOK Justyna Rząska (można odbierać plakaty z programem imprez na Lato 2023, może on być jeszcze rozszerzony, o dobrze układającej się współpracy z sołtysami).

45.10 - dyr. Marcin Siudziński z Wydziału Organizacyjnego (o prowadzeniu w prawidłowy sposób dokumentacji z zebrań Rad Sołeckich, potrzeba więcej informacji w ich protokołach, o powstaniu nowych obwodów wyborczych, wniosek o podziale na dwa obwodu w Charzykowach w trakcie rozpatrywania).

49.50 – dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Robert Sawicki (o trwających przetargach, porady ws. procedur zakupowych, mogłoby być więcej wniosków z sołectw na małe granty i zewnętrzne konkursy, o trwającym naborze wniosków na lampy solarne, wkrótce przetarg na ich zakup).

55.20 – dyrektor SP ZOZ Jan Kowalski (poprawia się sytuacja kadrowa ws. lekarzy, warto korzystać z programów badań profilaktycznych, o niedawnym jubileuszu 30-lecia istnienia SP ZOZ); pytanie ws. pracy pielęgniarki w Swornegaciach.

1.00.20 – dyrektor GZGK Arkadiusz Weder (w przedmowie wójt inf. o projektowaniu przez ZDW nowego mostu w Swornegaciach, ZDW nie chce, by dalej istniał pod nim wodociąg, domaga się, by szedł pod dnem Brdy; AW: o utrzymaniu ścieżek rowerowych, o inwestycjach komunalnych; wójt: o trwającej przebudowie drogi Sławęcin – Ogorzeliny – Jerzmionki i negocjacjach z wykonawcą ws. podwyżki wynagrodzenia).

1.07.30 - pełnomocnik Wójta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych Adam Modrzejewski (o wnioskach nt. skierowania nadużywającego napoje alkoholowe na leczenie odwykowe).

1.15.20 – Sołtys Eugeniusz Wirkus o wyjeździe pod koniec października do Poddębia na 5 dni i ich koszcie; oddana jesienią 2022 wyremontowana droga powiatowa z Krojant do DK22 ma już obniżone pobocza, wg wykonawcy winowajcą są uczestnicy uroczystości rocznicowych szarży.

1.18.10 – Wójt Zbigniew Szczepański: cd. nt. inwestycji drogowych i ich kosztach, o planowanej wizji lokalnej na drogach w okolicach Silna, o planie budowy drogi Granowo – Lichnowy, droga Lichnowy – Ostrowite będzie poszerzana do 6 m, o planowanych ścieżkach rowerowych z programu unijnego; o małej ilości zgłoszeń do konkursu Piękna Wieś, I m. zajęła w nim wieś Chojniczki.

1.30.40 – Sołtys Zbigniew Nojman: o realizacji konkursu Piękna Wieś, o utrzymaniu w warunkach suszy stawu sołeckiego i wędkarzach korzystających z niego, o wizycie w Lichnowach sołtysa o najdłuższym stażu w Polsce.

Po zakończeniu narady jej uczestnicy przeszli na przystań, gdzie cumuje statek spacerowy TUR i odbyli na nim godzinny rejs po jeziorze Charzykowskim.

Więcej w relacji video z II cz. narady sołtysów.

Tagi: