Park w Lotyniu ma mieć imię św. Jana Pawła II

Dodane: 2023-06-22

Na najbliższej sesji Rady Gminy Chojnice ma być podjęta uchwała ws. nadania parkowi w Lotyniu, którego zniszczyła w 2017 nawałnica, imienia św. Jana Pawła II. To odpowiedź inicjatorów na „kampanię szkalujących i niedorzecznych oskarżeń wobec papieża Polaka.”

Jak przekazał na niedawnej konferencji prasowej w UG Chojnice wójt Zbigniew Szczepański, pomysłodawcami są mieszkańcy Sołectwa Lotyń z Radą Sołecką oraz b. wieloletnia Sekretarz Gminy Stefania Majewska – Kilkowska. Wspomniany park został przed rokiem po jego odbudowie ponownie oddany do użytku. Sfinansowano te prace z datków nadsyłanych przez samorządy z całej Polski, ale największy przekazało miasto Warszawa.

W uzasadnieniu projektu uchwały napisano ponadto, że „Popularyzacja Jego postaci, nauczania i postawy wobec drugiego człowieka staje się jedyną odpowiedzią wobec wspomnianych oskarżeń. Mając to na uwadze oraz doceniając niezaprzeczalny wkład intelektualny, duchowy i polityczny, jaki Jan Paweł II wniósł w odrodzenie się wolnej Polski po 1989 r., należy przychylić się do wniosku mieszkańców i nadać parkowi w Lotyniu im. Św. Jana Pawła II”.

- Jest to forma odpowiedzi na liczne paszkwile i oczernianie dla mnie najważniejszego Polaka w historii Polski – dodał wójt Zbigniew Szczepański. Wstępnieplanuje się zorganizowanie uroczystości odsłonięcia okolicznościowej tablicy na obelisku w parku w Lotyniu podczas gminnych obchodów 6 rocznicy tragicznej nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku.

Więcej w relacji video z konferencji.

Tagi: