Ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze były w kościele w Konarzynach

Dodane: 2023-07-27

W środę 26 lipca odbyły ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Konarzynach. Wzięło w nich udział 6 jednostek z PSP i OSP z terenu powiatu chojnickiego.

Do udziału w ćwiczeniach zostały zadysponowane następujące jednostki: JRG Chojnice, OSP Konarzyny, OSP Brusy, OSP Charzykowy, OSP Swornegacie i OSP Czyczkowy. W ramach współpracy w ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele wydziału Zarządzania Kryzysowego Starosty, a funkcjonariusze Policji kierowali ruchem w centrum miejscowości, gdyż przez jezdnię poprowadzone zostały linie wężowe z punku czerpania wody. 

Celem ćwiczeń było doskonalenie taktyki działań ratowniczo - gaśniczych na obiektach sakralnych oraz przetłaczanie wody na duże odległości. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń zadymione zostało wnętrze obiektu, czujki dymowe prawidłowo wykryły pożar, a następnie zaalarmowano pobliskie jednostki. Obiekt do ćwiczeń nie jest przypadkowy. Konarzyński Kościół jest zabytkową budowlą i jednym z dwóch kościołów na terenie powiatu chojnickiego, który na podstawie decyzji konserwatora zabytków jest wyposażony w system sygnalizacji pożaru z bezpośrednią transmisją alarmów do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach. 

Po części praktycznej ćwiczeń strażacy dokładnie zapoznali się z obiektem i działaniem systemu wykrywania pożaru. Ksiądz proboszcz opowiedział o cennych zabytkach znajdujących w murach zabytkowej świątyni, które w razie pożaru i w miarę możliwości powinny być ewakuowane i ochronione przed zniszczeniem. Takie ćwiczenia to dla wszystkich strażaków cenne doświadczenie. 

Opracowanie i fot. KP PSP Chojnice

Tagi: