Burmistrz odpowiedział na sesji RM ws. zarzutów nt. planu miejscowego

Dodane: 2023-07-31

Podczas dzisiejszej (31.07) sesji RM Chojnic burmistrz Arseniusz Finster ustosunkował się do zarzutów przedstawionych przez uczestników plenerowej konferencji prasowej zorganizowanej 27.07 w dolinie Strugi Jarcewskiej przez Inicjatywę Mieszkańców "Chojnice 2025/2075”.

Włodarz miasta na wstępie pokrótce zreferował procedurę uchwalania planu miejscowego dla terenów w pobliżu ZM Skiba przy ul. Derdowskiego. Stanowczo nie zgodził się ze stwierdzeniem przedstawionym przez radnego Bartosza Blumę, że nieprawidłowo pracowano nad projektem planu miejscowego. - Wśród 46 podmiotów, z którymi UM konsultował ten plan, był także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ). Został on powiadomiony o wywołaniu planu miejscowego, przekazaliśmy jemu projekt planu. PWKZ miał 30 dni na zaopiniowanie i złożenie ewentualnych uwag. W tych 30 dniach nie odezwał się do UM i wtedy funkcjonuje tzw. milcząca zgoda. Mimo to zadzwoniliśmy do niego i zapytaliśmy, czy na pewno opiniujecie. Usłyszeliśmy potwierdzenie – przekazał radnym Arseniusz Finster.

W kolejnym etapie swego wystąpienia burmistrz cytował fragmenty pisma od Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, który po otrzymaniu z chojnickiego ratusza wyjaśnień stwierdził, że nie stwierdza istotnych naruszeń w tym, że na tej samej sesji RM przyjęto i Studium, i projekt uchwały ws. planu miejscowego. Uznał także, że nie musi być w planie zapis o ochronie ekspozycji panoramy.

Następny wątek, to korespondencja PWKZ Igora Strzoka z radnym Bartoszem Blumą, która była cytowana na wspomnianej konferencji prasowej. Okazuje się, że PWKZ nie wysłał jej kopii do wiadomości burmistrzowi. Stwierdził w nim, że on by tego nie uzgodnił. Burmistrz ponownie nawiązał do trybu konsultacji projektu planu, by udowodnić, że był on jednak uzgodniony przez PWKZ. Dodał też, że wspomniane w tym piśmie spotkanie studyjne w terenie z udziałem PWKZ i m.in. ratuszowych urzędników było w 2020 roku i dotyczyło jedynie projektu planu dla terenu na którym miała stanąć Galeria „Victoria”. - Wówczas nie było mowy o planie dla terenów w Dolinie Strugi Jarcewskiej, bo ta sprawa została wywołana w 2022 – stwierdził burmistrz.

Skomentował także zadane na konferencji prasowej przez Marzennę Osowicką pytania adresowane do niego. - Chciałbym, aby pani zrozumiała, że kłamie ten, kto zna prawdę, a jej nie mówi. Nie skłamałem, a powiedziałem prawdę, bo były konsultacje, i że plan został uzgodniony, bo w myśl prawa tak jest – odpowiedział burmistrz b.radnej i działaczce samorządu mieszkańców osiedla Hallera – Bursztynowe. Ponadto zadeklarował, że wnosi o sprawdzenie całej procedury przez Komisję Rewizyjną.

W dyskusji zabrał głos radny Zdzisław Januszewski, który także był na konferencji prasowej z 27.07. W odpowiedzi dla niego burmistrz Arseniusz Finster dodał także informacje o przebiegu trwających od 2020 uzgodnień z PWKZ ws. planu miejscowego dla terenu po niedoszłej galerii handlowej. Ten wątek jest w osobnym nagraniu audio z sesji RM. Całość wyjaśnień burmistrza w nagraniu przy artykule.

Tagi: