Sposób na kwaterę, której nie ma, czyli jak się chronić przed wakacyjnymi oszustwami

Dodane: 2023-08-05

Niektórzy czekają z urlopem na koniec sezonu, licząc na niższe ceny noclegów. Policja ostrzega przed oszustwem „na kwaterę”, czyli przed fałszywymi ogłoszeniami o miejscach noclegowych w atrakcyjnych cenach umieszczanych w sieci.

Nie brakuje osób, które postanawiają zorganizować wakacyjny wyjazd samodzielnie od „a do z”, bo lubią mieć wszystko po kontrolą i uważają, że w ten sposób zaoszczędzą sporo pieniędzy. Jeżeli jednak nie mamy w tym przypadku doświadczenia, powinniśmy zachować szczególne bezpieczeństwo.

Portale zbierające oferty noclegów, kwater, itp. od osób prywatnych, które również w naszym kraju są popularne, zadecydowanie ułatwiają organizowanie wakacji na własną rękę, ale niestety są również miejscem lubianym przez oszustów. Najpopularniejsze przewinienie – wybrany pokój, apartament czy dom, który chcemy wynająć na wakacje, zupełnie nie przypomina tego ze zdjęć dołączonych do oferty. Oczywiście, możemy w tym przypadku dochodzić swoich praw, chociaż trzeba być świadomym tego, że ten proces może trwać długo i nie być łatwy, a ewentualny zwrot kosztów otrzymamy kilka tygodni po powrocie z wakacji. Właściciel portalu z ofertami noclegów może dochodzić praw w naszym imieniu – jednak to zdecydowanie wydłuża cały proces lub zastrzec wcześniej, że nie bierze na siebie takiego obowiązku. Wtedy kontakt z „oszustem” jest po naszej stronie. Bariery językowe, kulturowe, itp. mogą nie ułatwiać sprawy. Czy jednak takich scamów można uniknąć? Oczywiście!

 Przede wszystkim bierzmy pod uwagę tylko te oferty, które są szczegółowe – zawierają wiele zdjęć, spis wyposażenia, udogodnień, które mamy mieć do dyspozycji w danym miejscu. Im więcej szczegółów, tym oferta jest wiarygodniejsza. Przyglądajmy się uważnie zdjęciom, ponieważ jest różnica między profesjonalnymi i atrakcyjnymi fotografiami, a po prostu przerabianymi zdjęciami, które nie pokazują prawdy. Wybierajmy portale, które mają transparentną politykę, jeżeli chodzi o dochodzenie praw klientów i sposoby postępowania z nieuczciwymi ofertami. „Idealne” serwisy to te, które zgadzają się na uiszczanie całości opłaty za zamówiony nocleg, dopiero po przybyciu do miejsca docelowego, kiedy klient da znać, że wybrana kwatera „na żywo” odpowiada tej z oferty i ze zdjęć – zaznacza Anna Klemensowicz, ekspert Intrum. 

W sieci znajdziemy wiele ogłoszeń z tzw. kwaterami od osób prywatnych, które są umieszczane na dedykowanych portalach lub dużych stronach publikujących rozmaite ogłoszenia. Pomijajmy te, które w ogóle nie prezentują jakichkolwiek zdjęć, tylko lakoniczny opis zakończony sformułowaniem: więcej informacji pod numerem telefonu... i takich, w których konieczne jest wniesienie opłaty z góry za nocleg. Inaczej możemy stać się ofiarą oszustwa „na kwaterę” i stracimy pieniądze.

Źródło: Zabkowice-slaskie.policja.gov.pl/InfoWire.pl. Foto Chojnice TV z Karpacza.

Tagi: