Miasto złoży wniosek do rządowego programu `Rozświetlamy Polskę`

Dodane: 2023-09-11

Do 18 września jest czas na złożenie wniosku przez Urząd Miejski do rządowego programu „Polski Ład – Rozświetlamy Polskę”. Można pozyskać do 4 mln zł, ale tylko na wymianę opraw ulicznych na energooszczędne.

W ubiegłym roku miasto zainwestowało w przeprowadzenie audytu posiadanego oświetlenia ulicznego. Jeden z trzech wariantów zakładał wymianę 2829 opraw ulicznych oraz 109 szaf sterujących tym systemem. Dzięki niemu oszczędność na mocy energii elektrycznej potrzebnej dla tej ilości lamp wyniosłaby ok. 61%. Niestety, rządowy program zakłada dofinansowanie wymiany jedynie opraw oświetleniowych, bez szaf sterujących. Te oprawy muszą posiadać aż 3 różne certyfikaty unijne. Samorządy mogą składać wnioski na dotację wyliczaną wg iloczynu ilości opraw starego typu razy 1900 zł razy 80%, ale nie więcej niż 4 mln zł na jeden wniosek.

- Założenia rządowego programu są takie, że w wyniku wymiany moc nowych opraw ma być w wysokości mniejszej o minimum 50%. Mamy audyt z którego wynika, że jest to możliwe. Uzgodniliśmy w UM, że najprawdopodobniej wniosek będzie tylko na te 4 mln zł, a brakującą kwotę potrzebną na całość koncepcji będziemy mieli z budżetu na 2024 rok. Jeśli otrzymamy wspomnianą dotację, to ta inwestycja zwróci się nam w dwa – trzy lata – przekazał na niedawnej konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Tagi: