W `nowych` Chojniczkach sieć PLAY planuje postawić maszt

Dodane: 2023-09-13

Wiosną 2022 sieć PLAY próbowała uzgodnić lokalizację masztu telefonii komórkowej opodal jednego z hospicjów przy ul. Strzeleckiej. Ostatecznie, po protestach okolicznych mieszkańców, wycofała się z tego planu. Teraz zamierza wybudować go w niedalekich Chojniczkach.

O tym planie poinformował niedawno na profilu FB Sołectwa Chojniczki jego sołtys Tomasz Sujak. Maszt miałby stanąć przy ul. Chojnickiej niedaleko skrzyżowania z ul. Sosnową, pomiędzy ulicami Długą i właśnie Chojnicką. Zawiadomienie z Urzędu Gminy Chojnice o wszczęciu postępowania administracyjnego „w celu ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej operator P4” pojawiło się także w gablotach informacyjnych na terenie Sołectwa.

Sołtys Tomasz Sujak tak m.in. informuje o tym mieszkańców: „Nie chcę wbijać kija w mrowisko...ale zawsze są dwie strony medalu. Z jednej strony chcemy mieć możliwość komunikacji, czasem narzekamy na jakość połączenia i internetu, z drugiej zaś nie chcemy mieć takiej konstrukcji za oknem. Nie będę polemizował w kwestiach dotyczących szkodliwości tego typu urządzeń, bo każda ze stron przedstawi zawsze swoje wyniki badań, ale każdy z nas telefon w kieszeni ze sobą nosi. Wskazana lokalizacja jest zapewne wynikiem analiz, stacje budowane gęściej sprawiają, że nasze urządzenia, które nosimy przy sobie zużywają mniej energii, aby utrzymać połączenie z siecią, a tym samym wytwarzają mniejsze pole elektromagnetyczne. Zastanawiam się tylko, czy nie byłoby możliwości ustawienia wieży głębiej w polu, w mniej eksponowanym miejscu naszej pięknej miejscowości. Nie patrzę tylko przez pryzmat konkursowych tytułów, ale wiecie o co mi chodzi.”

Wśród komentarzy pod tym postem są i takie: „Wieża telefonii komórkowej na pierwszym planie pięknej wsi i centrum najbardziej zaludnionego osiedla. To jest poroniony pomysł. Dlaczego nie w Jarcewie lub Klosnowie? Będziemy protestować.”; „Nie po to się człowiek wprowadzał z miasta, żeby teraz mieszkać pod takim czymś. Wiem, że nie wszyscy interesują się zdrowiem, ale dopiero docenia się je, jak się je straci. Pozostawiam to do przemyślenia. Pomyślcie też, co fundujecie naszym dzieciom i tak już przez te 2 lata cyrku dużo straciły. Mam nadzieję, że będzie wybór, gdzie ta antena stanie. Oby nie w Chojniczkach.”

Mapka z FB Sołectwa, foto z Google Maps.

Tagi: