Starostowie Dożynek Diecezji Pelplińskiej mieszkają w Nieżychowicach

Dodane: 2023-09-14

PODR w Lubaniu 16–17.09 organizuje targi pn. XXV Kaszubska Jesień Rolnicza. Impreza odbywa się razem z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej, którymi w tej edycji opiekuje się Dekanat Chojnicki. Dlatego ich Starostami wybrano mieszkańców Nieżychowic.

Wczoraj (13.09) ich odwiedziliśmy. To pp. Renata i Mirosław Prądzinscy. Zaproponował ich do roli Starostów miejscowy proboszcz ks. Ryszard Ptak. Gospodarzą na 31 ha ziemi ornej w większości klasy IV. Nastawili się na produkcję roślinną. Średnio w ostatnich latach zbierali z 1 ha 40 kwintali rzepaku, 65 kwintali pszenicy i 75 kwintali żyta. Prawie wycofali się z hodowli trzody. Mają w chlewni jedynie 9 świnek. W ich parku maszynowym są m.in. 4 ciągniki (najstarszy Ursus 4011 jest z 1967, najmłodszy Belarus jest z 2006), kombajn zbożowy Bizon Rekord oraz kombajn do ziemniaków. Prowadzą wspólnie gospodarstwo od 27 lat, które przejęli od rodziców p. Mirosława. Mają 4 synów w wieku od 12 lat do 21 lat.

Podczas dwudniowej imprezy będzie m.in. Wystawa Zwierząt Hodowlanych (króliki, gołębie rasowe, drób ozdobny, alpaki). Oprócz Dożynek Diecezji Pelplińskiej, będą także Dożynki Gminy Nowa Karczma. W sobotę 16.09 odbędzie się prezentacja i ocena królików oraz gołębi rasowych. Przeprowadzony zostanie konkurs „Miss Alpaka”, konkurs kulinarny „Buraki w roli głównej” oraz nastąpi rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego konkursu „AgroLiga 2023”. Na scenie targowej o godz. 13.30 obchodzony będzie Jubileusz 30-lecia Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu.

W niedzielę 17.09 po mszy dożynkowej w miejscowym kościele rozpoczną się uroczystości na scenie przy placu targowym, a wśród nich dzielenie się chlebem dożynkowym, wystawa wieńców dożynkowych oraz rozstrzygnięcie konkursów: na najpiękniejsze stoisko oraz hit targów. Ponadto na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic. W tym dniu nastąpi również podsumowanie i wręczenie nagród dla uczestników Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz odbędzie się Konkurs Zręczności Powożenia Zaprzęgami Konnymi.

Więcej szczegółów na stronie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Więcej zdjęć z naszej wizyty u pp.Starostów na FB Chojnice TV. Będziemy w niedzielę od ok. 12.00 transmitować uroczystości dożynkowe w Lubaniu.

Tagi: