Podróżnik Krzysztof Nowacki opowiedział o wyprawie na Madagaskar

Dodane: 2023-09-14

W Czytelni MBP w Chojnicach w środę 13.09 gościł pochodzący z Chojnic podróżnik Krzysztof Nowacki. Opowiedział on o swojej niedawnej wyprawie na Madagaskar i zaprezentował zrobione tam zdjęcia i filmiki.

Krzysztof Nowacki był na Madagaskarze 20 dni. Jak podkreślił, nie była to zorganizowana wycieczka turystyczna, tylko sam przemieszczał się po wyspie i planował pobyt na własną rękę. Nocował na zasadzie couchsurfingu, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „surfowanie po kanapach”, czyli nocowania u osób zarejestrowanych na platformie Couchsurfing.org. Ponieważ jego lot AirFrance został odwołany przez zamieszki w Paryżu, to wyleciał później, a od linii lotniczych otrzymał odszkodowanie i dzięki temu przelot nie tylko mu się zwrócił, ale jeszcze zarobił 135 zł. 

Podróżnik opowiedział o osobach poznanych na Madagaskarze, o miejscach, które zobaczył. Wspomniał o tamtejszej kulturze i wierzeniach, i oczywiście o wanilii, kojarzonej z tą wyspą. Pokazał zdjęcia egzotycznych zwierząt, w tym lemurów oraz roślinności, w tym ogromnych baobabów. – Po to jechałem 8 200 kilometrów, żeby takie zdjęcia zrobić – mówił Krzysztof Nowacki. Wspomniał też o widocznej na wyspie biedzie. A ponieważ jedną z osób poznanych w stolicy Antananarywie była nauczycielka ze szkoły dla dzieci z biednych dzielnic, postanowił wesprzeć tę szkołę. Po powrocie do domu z ziaren owocu baobabu wyhodował sadzonki i teraz podczas swoich spotkań rozdaje je tym, którzy chcą wesprzeć finansowo jego program pomocy w edukacji dzieci z dzielnic krańcowej biedy. Zamierza kupić online niezbędne przedmioty szkolne i wysłać do placówki w Antananarywie.

Podczas spotkania nie zabrakło pytań do podróżnika m.in. o to, czy nie boi się podróżować. Jak odpowiedział gość, był już w 51 państwach i nic złego nigdy mu się nie przytrafiło.

MBP w Chojnicach

Tagi: