Wystawa pasteli Janusza Trzebiatowskiego w ChCK do 28.09

Dodane: 2023-09-18

W sobotę 16 września odbył się wernisaż malarstwa Janusza Trzebiatowskiego. Wystawa będzie czynna do 28 września. Prace, które będzie można oglądać podczas wystawy pochodzą z dwóch cykli autora: "Ptaki" oraz "Katedra".

„Wydaje się, że twórczość Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego towarzyszy nam przez okres zimnej wojny do współczesności. Oddycha historią Europy i kusi nas do zastanowienia się nad naszym spojrzeniem na to, co widzimy, czego doświadczamy i co czujemy. Nacisk kładziony jest na kształt, a nie na to, co ma znaczyć. Nie chodzi tu o pokazanie postawy wyznającego feminizm czy postkolonializm. Dominuje tu nowatorska forma artystyczna, która jednocześnie ma charakter artykułujący potrzebę. (…)

(…) Gdy patrzymy na prace z cyklu „Ptaki”, naturalnie przychodzi nam na myśl upadek Ikara, ale też film Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: niebieski z 1993 roku. Nie, to nie jest piękny obraz gatunków ptaków, ilustracja bukolicznych pejzaży realistycznym obrazem akrylowym. Ptaki Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego należą do królestwa powietrza, królestwa, które wraz z wysokością nabiera głębokiego błękitu. Czy jego ptaki są nieśmiertelne?” Olaf Muller, Ptaki wolności ze szponami przeszłości, Janusz Trzebiatowski w Akwizgranie.

Wystawę można oglądać w sali wystawowej ChCK do 28 września w godzinach funkcjonowania placówki. Wstęp wolny.

Tagi: