Promocja książki Marii Judejko `Ps. Szakal` w środę 15.11

Dodane: 2023-11-10

W środę 15.11 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbędzie się promocja książki Marii Judejko „Ps. »Szakal«. Uczeń, harcerz, żołnierz AK – partyzant Gór Świętokrzyskich”. Początek o godz. 17.00.

Jest to najnowsza publikacja chojniczanki Marii Judejko, która po przejściu na emeryturę zajęła się pisaniem biografii i wspomnień. Tym razem zainteresowała ją historia pochodzącego z Nakła nad Notecią żołnierza AK, partyzanta o pseudonimie „Szakal”. Jak informuje autorka, publikacja powstała w oparciu o wspomnienia bohatera utrwalone na kasetach i płytach DVD oraz o jego zwierzenia. „Jest to historia przedwojennego Nakła nad Notecią – wspomnienia o mieszkańcach, szkole, nauczycielach, sklepach i panujących zwyczajach. To także fragmenty historii wojennych Kielc i okolic widzianych oczyma partyzanta Gór Świętokrzyskich, żołnierza 4 Pułku Piechoty Legionów AK. To także historia walk tego pułku i własny punkt widzenia uczestnika” – czytamy w przedmowie do książki. 

Maria Judejko jest autorką książek „Tajemnica starej leśniczówki” i „Dopóty życia, dopóki nadziei. W syberyjskich lasach”, „Przerwane dzieciństwo” i „Maciek z pokolenia przełomu”. Działa także społecznie, m.in. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chojnicach. Szczególnie interesują ją wspomnienia osób, które przeżyły zesłania, wojnę i okupację.

MBP Chojnice

Tagi: