Poseł Kacper Płażyński odwiedził Chojnice

Dodane: 2024-02-13

Wczoraj (12.02) w chojnickim CE-W-ie z mieszkańcami Chojnic oraz z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości spotkał się poseł Kacper Płażyński. Towarzyszyli jemu poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk oraz poseł Aleksander Mrówczyński.

Kacper Płażyński jest synem Macieja Płażyńskiego, który był Marszałkiem Sejmu oraz jednym z współzałożycieli Platformy Obywatelskiej. Swoją wizytę w Chojnicach rozpoczął od osobistego przywitania się z każdym uczestnikiem spotykania. Autor relacji przekazał jemu, że podobnie zachował się jego ojciec, gdy w 2000 roku wsiadł w Gdańsku do pociągu jadącego z Chojnic na Hel na kolejny Zjazd Kaszubów. Wówczas Maciej Płażyński przywitał się z każdym pasażerem Transcassubii.

Spotkanie poprowadził Wojciech Rolbiecki. Tradycyjnie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Po przedstawieniu wszystkich gości, jako pierwsza zabrała głos (od 3.00) Dorota Arciszewska – Mielewczyk. Po niej wystąpił Kacper Płażyński (od 6.35) i Aleksander Mrówczyński (od 29.20). Dzielili się swymi refleksjami nt. wyniku wyborów parlamentarnych; szukali przyczyn przegranej; surowo oceniali działania nowego Rządu RP nie tylko ws. TVP, ale wyrażali obawy o zaniechanie takich inwestycji, jak CPK czy elektrownia jądrowa. Kacper Płażyński wyraził opinię, że PiS powinien szukać dojścia do młodzieży i poprzez media społecznościowe, i poprzez akcję podobną do inicjatywy PO pt. Campus Polska.

W dyskusji (jej skrót od 45.00) przeważały pytania dotyczące spraw ogólnopolskich. Niektóre z nich były w zasadzie oświadczeniami, wspomnieniami i luźnymi wypowiedziami. Pierwsze pytania zadał prowadzący spotkanie Wojciech Rolbiecki. Dotyczyło opinii gości z Sejmu nt. losów projektów infrastrukturalnych dotyczących gospodarki morskiej oraz paktu imigracyjnego. Odpowiedzieli na nie Kacper Płażyński oraz Dorota Arciszewska – Mielewczyk, która przy okazji podzieliła się swymi refleksjami z niedawnej pracy, jako szef Polskich Linii Oceanicznych (PLO).

Pytanie zadała także Marzenna Osowicka (od 1.07.30). Interesowało ją dlaczego Kacper Płażyński nie próbuje ponownie startu w wyborach na prezydenta Gdańska. Skomentowała także wcześniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące problemów wychowawczych z młodzieżą i pomysłów jak do niej dotrzeć. Odniósł się do tych słów poseł Aleksander Mrówczyński (od 1.10.35): „Należy wygrać wybory do Rady Powiatu i mieć naszego starostę. Wtedy, mimo że Kuratorium i Ministerstwo są w gestii rządu, my stosując możliwości działania, które posiada Starostwo, będziemy bliżej szkoły. Wówczas nie będzie filmu „Zielona granica”, a np. film o rtm. Pileckim. Ale pomóżcie nam wybrać powiat, pomóżcie obalić ten peowski powiat.”

Więcej w relacji video, która zawiera pełny zapis wystąpień posłów podczas dwugodzinnego spotkania oraz skrót dyskusji.

Tagi: