W Brusach był powiatowy finał konkursu recytowania po kaszubsku

Dodane: 2024-05-14

W poniedziałek 13 maja w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyły się eliminacje 53 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” dla dzieci i młodzieży z powiatu chojnickiego. Organizatorami eliminacji powiatowych byli: Gmina Brusy, CKiB w Brusach i Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Brusach.

W tym roku na konkurs zgłosiło się 23 recytatorów w pięciu kategoriach wiekowych z gminy i miasta Chojnice i gminy Brusy. Recytatorów w poszczególnych kategoriach oceniała komisja Konkursowa w składzie: Justyna Piekarska – dyr. Domu Kultury im. Hieronima Derdowskiego w Wielu, regionalistka, członek Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział w Brusach, Ewelina Krasinkiewicz – regionalistka, n-l Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach i Krzysztof Gradowski – instruktor Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach oraz członek Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział w Brusach.

Po przesłuchaniu 23 recytatorów jury postanowiło przyznać następujące miejsca: Kategoria I: przedszkola i klasy „0” - I miejsce – Zuzanna Czapiewska z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach; II miejsce – Karolina Styp Rekowska z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach; III miejsce - Melania Deja z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach; Wyróżnienie – Emilia Formella ze Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach.

Kategoria II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej - I miejsce – Filip Lis ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Pawłowie; II miejsce – Barbara Januszewska - ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach; III miejsce – Klaudia Styp Rekowska z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

W kategorii III: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej - I miejsce – Tymoteusz Höhn ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach; II miejsce – Alicja Sawicka ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach; III miejsce – Barbara Jankowska ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu.

Kategoria IV: uczniowie klas VII - VIII szkoły podstawowej - I miejsce – Hubert Januszewski ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach; II miejsce – Emilia Gierszewska ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Pawłowie.

Kategoria V: uczniowie szkół ponadpodstawowych - I miejsce - Michał Moga z II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach.

Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentować powiat chojnicki podczas Wojewódzkiego Finału Konkursu „Rodnô Mòwa” w Chmielnie, który odbędzie się 1-2 czerwca.

CKiB w Brusach

Tagi: