81 szachistów zagrało w SP8 w szachy błyskawiczne

Dodane: 2024-05-15

W sobotę 11 maja w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbyły się XIX Otwarte Mistrzostwa Regionu Północnego – Chojnice 2024. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Najmłodsza grupa zawodników do lat 8 zagrała 5 rund.

Turniej został zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” Chojnice oraz Szkołę Podstawową nr 8. Organizatorzy nie spodziewali się tak rekordowej frekwencji – w zawodach wzięło udział 81 szachistów, głównie mieszkańców województwa pomorskiego,
zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego: Chojnic, Człuchowa, Przechlewa, Szczecinka, Biesiekierza, Czarnowa, Polanowa, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Lipusza, Bytowa, Brus, Czerska, Bydgoszczy i Tucholi.

Zawody rozegrano w trzech grupach turniejowych. W grupie turniejowej do 8 lat zagrało 18 dzieci. Dla wielu z nich były to pierwsze w życiu zawody. Przedszkolaki reprezentowały chojnickie przedszkola: JARZĘBINKĘ, WESOŁE PRZEDSZKOLAKI i PAROT. Dzieci dzielnie radziły sobie w tak trudnej grze, Było to dla nich duże wyzwanie i zarazem sprawdzian posiadanych już umiejętności. Rewelacyjny okazał się ośmiolatek Mikołaj Lemańczyk (UKS ÓSEMKA Chojnice), który wygrał wszystkie 5 partii. 

W grupie trzeciej Open A zmierzyli się ze sobą dorośli, seniorki i juniorzy do 18 lat (7 juniorów). Łącznie 26 osób. W grupie tej dzielnie walczyli także trzynastolatek Konrad Sarnowski (UKS ÓSEMKA Chojnice), który zdobył 4,5 pkt. i czternastolatek Jan Lis (UKS ÓSEMKA Chojnice) – 4 pkt.:

Szachy to gra, którą można uprawiać w każdym wieku. Najmłodsi uczestnicy turnieju to pięcioletni „Ósemkowicz” Stasiu Majchrzak i sześcioletnia Nela Jasnoch – oboje z WESOŁYCH PRZEDSZKOLAKÓW w Chojnicach. Najstarszy – Aleksander Marczak - reprezentant HUSARII Biesiekierz ukończył 74 lata. W każdej grupie turniejowej toczyły się zacięte partie. Zawodnicy mogli zmierzyć swoje siły na wyrównanym poziomie w przyjaznej atmosferze zdrowej rywalizacji.

Turniej poprowadziła sędzia IA (International Arbiter) Grażyna Turzyńska, nad całością czuwał komitet organizacyjny: Karol Gierszewski, Dawid Megger, Albin Kiedrowski, Marta Majchrzak (mama najmłodszego uczestnika) oraz Marzenna Osowicka – prezes UKS 8.
Podziękowania za pomoc w organizacji turnieju należą się także pozostałym wspaniałym rodzicom, którzy pomagali zapanować nad tak dużą liczbą dzieci i młodzieży i tworzyli wspaniałą atmosferę podczas rozgrywek.

Trofea sportowe oraz nagrody rzeczowe sfinansowano ze środków Sponsora Strategicznego – PZU, Gminy Miejskiej Chojnice oraz Powiatu Chojnickiego. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom za okazane wsparcie. Kolejny turniej UKS ÓSEMKA planuje zorganizować pod koniec roku kalendarzowego już teraz serdecznie zapraszając do udziału pasjonatów „KRÓLEWSKIEJ GRY”.

Marzenna Osowicka - UKS Ósemka

Tagi: