Dodane: 2024-08-13
Wkrótce będzie kolejna rocznica wybuchu II wojny św. Władze miasta na wniosek Rady Seniorów i pasjonata lokalnej historii Andrzeja Lorbieckiego zdecydowały o umieszczeniu na ścianie dworca tablicy upamiętniającej jego zajęcie świtem 1 września 1939.
Jak przekazał na konferencji prasowej z 12.08 wiceburmistrz Adam Kopczyński, jest zgoda od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na jej umieszczenie na ścianie budynku dworcowego od strony peronu nr 2. Na ten właśnie peron o godzinie 4.23 wjechał niemiecki pociąg pancerny zamiast pociągu osobowego relacji Berlin – Królewiec. Przypomina ten fakt treść napisu na tablicy (fragment): „...wojska hitlerowskich Niemiec wprowadziły pociąg pancerny pancerzug (???) nr 3, z którego desantowały się oddziały bojowe rozpoczynając II wojnę światową” (pisownia oryginalna).
Ta tablica będzie odsłonięta o godzinie 4.20 w niedzielę 1.09 podczas pierwszej części miejskich obchodów 85 rocznicy wybuchu II wojny. Następnie jej uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku pomordowanych podczas niemieckiej okupacji chojnickich kolejarzy.
Jej druga część będzie o godzinie 9.00 przy pomniku Ofiar II wojny św. na skwerze przy ulicach Wysokiej i Gdańskiej, gdzie delegacje władz samorządowych i organizacji społecznych złożą kwiaty. Pora jest wcześniejsza niż zwykle, by nie kolidowała z uroczystościami gminnymi przy pomniku ułanów w Krojantach.
- Trwają nasze przygotowania do uroczystego pogrzebu ofiar zbrodni w Dolinie Śmierci, który jak już informowaliśmy, będzie w poniedziałek 2.09. Nie mamy jeszcze ani potwierdzenia, ani zaprzeczenia ws. ewentualnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na tych uroczystościach, więc zakładamy, że dojdzie do niej. Więcej szczegółów przekażemy w ostatnich dniach sierpnia – wyjaśnił wiceburmistrz Adam Kopczyński.
Zajrzeliśmy dziś (13.08) na skwer z pomnikiem Ofiar II Wojny Św., jak i na pobliski cmentarz. Mur z bramą wejściową jest już odnowiony, ale napis nad bramą jest mało czytelny, bo w tym samym kolorze, co tło. Wewnątrz cmentarza trwa realizacja zbiorowej mogiły dla ofiar z Doliny Śmierci. Informuje o tym stosowana tablica ustawiona przez IPN. Niestety, na ten moment prace rewitalizacyjne nie objęły samego pomnika Ofiar II wojny św., jak i tablic pamiątkowych przy drzewkach posadzonych w maju 2005. Zauważyliśmy ponadto brak jednej z trzech sztuk.