Kultura i sztuka - to najwspanialszy środek zbliżenia między narodami. O tym mogli przekonać się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Rio (Rzeki) w Portugalii organizowanego przez Grupo Folclorico de Barcelinhos.
Na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku Stowarzyszenie "Dworek Polski" zaprezentowało się na scenach kilku miast Portugalii, a były nimi Barcelinos, Barcelos, Braga, Guerral, Fonte Boa. Wszędzie występowaliśmy przed licznie zgromadzoną publicznością z polskim śpiewem i tańcem, prezentując tradycje dworku polskiego. Podziwialiśmy piękno tych miejsc, a dodatkowo udaliśmy się do Esposende i Porto. Podczas tematycznych spotkań, które miały miejsce w siedzibie organizatora, każdy kraj prezentował swoją tradycyjną kuchnię i tańce.
Festiwal był okazją do międzynarodowej wymiany kultur, wspólnej zabawy i integracji. Był to niezapomniany czas i okazja do poznania miejsc, które zostaną w naszej pamięci. Mieszkańcy oraz goszczący nas zespół Barcelinhos to ludzie, dla których wciąż żywa pozostaje tradycja i historia regionu. Niech zawiązane przyjaźnie trwają jak najdłużej.
Wyjazd odbył się w ramach zadania "Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski" dofinansowanego przez Powiat Chojnicki i Miasto Chojnice. Partnerami zadania byli Chojnickie Centrum Kultury, Sołectwo Lichnowy, Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach im. Pamięci Kolejarzy Chojnickich, gdzie na co dzień mamy możliwość ćwiczyć. Dodatkowe próby odbyły się także w Szkole Muzycznej w Chojnicach.
Stowarzyszenie Dworek Polski. Więcej zdjęć tutaj.