W najbliższy poniedziałek 16.09 Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach zaprasza do Baszty Kurza Stopa, gdzie o godz. 18.00 rozpoczną się obchody jubileuszu Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej, wpisującego się w tegoroczne Dni Sztuki w Chojnicach.
W tym roku minęło 40 lat od momentu, w którym Andrzej Pollo - artysta i historyk sztuki związany z krakowską ASP, symbolicznym gestem przecięcia wstęgi dokonał otwarcia nowopowstałej Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej `84.
Z pewnością bez odwagi wyobraźni, zamiłowania do sztuki i determinacji Wandy Tyborskiej - dyrektor muzeum w latach 1975-1991 - Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej w chojnickim muzeum by nie powstała. Zamysł jej powołania zrodził się z początkiem lat 80. XX w. w trakcie prowadzenia renowacji zabytkowych baszt na średniowiecznych murach miejskich w centrum miasta, z myślą o ich przeznaczeniu na powiększenie siedziby muzeum. Jedną z baszt zwaną Kurzą Stopą dedykowano na potrzebę udostepnienia ekspozycji sztuki i w niej właśnie w 1984 r. urządzona została po raz pierwszy prezentacja kolekcji współczesnej sztuki polskiej.
Twórcom chojnickiej galerii przyświecały ambicje, by w mniejszym środowisku stworzyć kulturową i edukacyjną szansę w zakresie polskiej sztuki współczesnej, w formie kolekcji reprezentatywnej w skali ogólnopolskiej. W realizacji projektu muzeum wsparło dwóch pełnomocników do spraw artystycznych reprezentujących środowisko artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – historyk sztuki Andrzej Pollo oraz pochodzący z Chojnic Janusz Trzebiatowski. Pomysł pozyskania prac do muzealnego zbioru oparty o list intencyjny, skierowany przez muzeum do polskich artystów z prośbą o ofiarowanie pracy autorskiej do tworzonej kolekcji muzealnej w Chojnicach, spotkał się z przychylnością 84 artystów. W ten sposób udało się pozyskać 128 dzieł autorów, reprezentujących ważniejsze nurty sztuki polskiej II poł. XX w. Otwarcie utworzonej w ten sposób pierwszej wystawy Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w muzeum w Chojnicach miało miejsce 25 maja 1984 r. (...)
Więcej o Galerii Sztuki Współczesnej na stronie MH-E.
MH-E