Trwa dyskusja wokół pomysłu budowy trasy ekspresowej Via Pomerania z Ustki przez Słupsk i Chojnice do Bydgoszczy. Ostatnio zajmował się nim Sejmik Województwa Pomorskiego. Generalna Dyrekcja DKiA przekazała jemu swoje negatywne stanowisko ws. Via Pomerania.
Jak już nie raz pisaliśmy, parlamentarzyści każdej opcji oraz samorządowcy popierają koncepcję budowy trasy szybkiego ruchu z Ustki przez Słupsk i Chojnice do Bydgoszczy. Głównym argumentem za jej powstaniem są potrzeby obronne naszego państwa i NATO. Na sesji RM Chojnic zaplanowanej na 27 stycznia ma być głosowany apel ws. jej budowy.
Na portalu metropoliabydgoska.pl znaleźliśmy tekst z 19.01.2025, w którym jest ten temat omówiony. Są w nim cytaty z relacji podanej w naszym portalu z niedawnej konferencji posła Marka Biernackiego i doradcy ministra MON Macieja Samsonowicza oraz fragmenty odpowiedzi Generalnej DDKiA w Warszawie dla Sejmiku Województwa Pomorskiego. Przedstawiamy fragmenty tego artykułu.
„Apele o jej budowę przyjęli radni miasta Bydgoszczy i sejmiku województwa, poparcie wyraził też wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. (…) Jak informowaliśmy w zeszłym roku, Ministerstwo Infrastruktury skupia się na realizacjach zadań zawartych w Rządowym Programie Budowy Dróg, a przez Pomorze przebiegają dwie trasy szybkiego ruchu: S6 i S10 w układzie wschód-zachód oraz S11 w układzie północ-południe. „Via Pomeranii” nie ma w programie, zatem nie ma na nią żadnych pieniędzy. Nieznany jest też jej faktyczny kształt, bowiem z podanych wcześniej przyczyn nie prowadzone są żadne prace koncepcyjne. Stanowisko ministerstwa podtrzymuje podległa mu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. (…) W dalszej części odpowiedzi przedstawiciel „gdaki” przytacza dane z Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 na trasach, które miałyby być częścią ekspresowej „Via Pomeranii”. – Na drodze krajowej nr 21 od Słupska w kierunku Bydgoszczy liczba pojazdów poruszających się każdego dnia (Średni Dobowy Ruch Roczny) wynosiła od 3,6 tys. pojazdów na odcinku drogi krajowej nr 21 do Miastka do około 9 tys. pojazdów na odcinku drogi krajowej nr 25 przed Bydgoszczą. Na odcinku dróg krajowych nr 25 i 15 pomiędzy Bydgoszczą a Lesznem ruch waha się pomiędzy 10 a 14 tys. pojazdów – wylicza p.o. zastępcy dyrektora. Również na równoległych odcinkach dróg wojewódzkich wielkości ruchu przyjmują zbliżone wartości: od 2,7 tys. pojazdów na odcinku drogi wojewódzkiej nr 212 pomiędzy Bytowem i Chojnicami do 9 tys. na południe od Chojnic w ciągu DW240. Na południe od Bydgoszczy ruch na drogach wojewódzkich nr 254, 255, 262 osiąga wartości pomiędzy 1 a 3 tys. pojazdów na dobę. Kurkowski uznaje, że biorąc pod uwagę budowę kolejnych etapów S6, S10 i S11, na wyżej wymienionych trasach przewiduje się spadek ruchu i przeniesienie się go na ekspresówki.”