W kolejnej części nagrań na VHS z 1992 roku Stanisława Kuklińskiego są migawki z Zakładu Taboru PKP w Chojnicach. Zobaczymy wnętrze wagonu socjalnego, czyli „hotelu wycieczkowego na stalowych kołach” oraz poznamy historię parowozu Ty-mek, który właśnie wtedy został odremontowany przez pracowników ZT Chojnice.
Narratorem obydwu części nagrań jest Stanisław Kukliński, współpracował przy realizacji Ludwik Narloch. Po wagonie socjalnym stojącym na stacji w Chojnicach oprowadzali jego konwojenci – Tomasz Makowski i Marian Czarnowski. Pokazali przedziały pasażersko-sypialne, kuchnię, WC z prysznicem, świetlicę z TV i radiomagnetofonem kasetowym. Zaprezentowano także kronikę wycieczek zrealizowanych w tym wagonie (do 11.30 minuty nagrania).
W drugiej części Stanisław Kukliński oprowadza po wnętrzu hali Zakładu Taboru, opowiada jaki tabor jest tam naprawiany i demontowany. W 1992 roku w kolejce na demontaż czekało jeszcze kilka parowozów, ale załoga Zakładu Taboru postanowiła jednego z nich uratować i odremontować. Jest nim „nasz” Ty-mek, który do dziś stoi na chojnickiej stacji i czeka na kolejne odnowienie i ustawienie na docelowym miejscu. Ty2-1387 został zbudowany w Niemczech w 1943 roku. Od 1945 do 1963 jeździł po torach w ZSRR. W 1963 został zakupiony przez nasz kraj i trafił najpierw do Opola, następnie był w Gdyni, Gdańsku – Zaspie, Lęborku i od 1985 w chojnickiej Lokomotywowni. Ostatni raz na szlak wyjechał 7 lutego 1990 roku. Od powstania do tego dnia pokonał ponad 985 tys. km.
Przy jego odnowieniu pracowali: Zdzisław Ufnowski, Mieczysław Kropidłowski, Jan Lipski i Antoni Januszewski. Nadzór nad pracami mieli Edmund Wróbel i Jan Siewko. Na zakończenie nagrania Stanisław Kukliński tak podsumował odnowienie parowozu: - Dla niego wyznaczono specjalne miejsce przy nowej hali ZT. Będzie świadczył nie tylko o bogatej historii zakładu, ale i o wspaniałej epoce lokomotyw parowych.