Poetyckie impresje filmowe w Chojnicach z 1992 roku

Dodane: 2025-04-20

W kolejnej części nagrań z kasety VHS Stanisława Kuklińskiego i Romana Makowskiego odcinek pt. "Gdyby ulica mogła stworzyć poemat" z chojnickimi ulicami z 1992 roku w formie impresji filmowej z recytacjami wierszy w wykonaniu Stanisława Kuklińskiego.

Kamerę trzyma ponownie Roman Makowski. Możemy zobaczyć m.in. panoramę Starówki spod Chojnickiego Centrum Kultury, ulice Angowicką, Grunwaldzką, Sukienników. Następnie operator kamery kieruje się na Stare Miasto. Widzimy, jak przed ponad 30 laty wyglądała ul. Staroszkolna, Podmurna, Pocztowa (gdzie ktoś sprzedawał mleko z konwi), targowisko pod główną bramą na stadion MZKS Chojniczanka, zagląda na ul. Jeziorną, Gimnazjalną i Nowe Miasto, Stary Rynek z siedzibą Bydgoskiego Banku Komunalnego, na ul. Wysokiej kamerzysta zauważył, jak ktoś pompuje koło w swym Fiacie 126p. Przez kilkadziesiąt sekund kamera pokazywała ul. Kilińskiego i Młodzieżową. Kolejne kilka chwil, to ówczesna ul. 14 Lutego (dziś Sępoleńska) i okolice Wieży Ciśnień. Kilka minut następnych, to Dzielnica Dworcowa i migawki na ulicach Drzymały, Mestwina, Warszawskiej, Piłsudskiego, Świętopełka i Żwirki i Wigury. Można także zobaczyć skrzyżowania Gdańskiej z Tucholską oraz z Kościerską. Na koniec centrum Chojnic wieczorem.

Stanisław Kukliński czytał wiersze Janiny Brzostowskiej, Zbigniewa Rucińskiego i Witolda Tegnerowicza. Na miniaturce video widok z ul. Nowe Miasto na nieistniejące już dziś (sprzedawano także na koronie stadionu, głównie byli to obywatele b.ZSRR) targowisko przy stadionie.

Tagi: