Rzucając palenie, zyskujesz dłuższe i zdrowsze życie

Dodane: 2025-06-04

Najnowsze badania dowodzą, że średnio każdy wypalony papieros skraca życie aż o 20 minut. Czy nie lepiej spędzić ten czas z rodziną? Nigdy nie jest za późno, by odejść od nałogu. Rzucenie palenia już dziś pozwoli dłużej cieszyć się ważnymi momentami w gronie najbliższych.

- Obecnie w Polsce jest ok 8 milionów palaczy.
- Nałogowi palacze, którzy nie rzucają palenia, tracą średnio 10 lat życia.
- Najnowsze badania wykazały, że każdy wypalony papieros to o 20 minut krótsze życie.
- W Polsce palenie odpowiada za 26% zgonów wśród mężczyzn i 13.7% zgonów wśród kobiet.

Każdy dzień jest dobry na rzucenie palenia. Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa, który obchodzimy 31 maja, przypominamy, jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą palenie tytoniu. Po pierwsze – uzależnienie od papierosów jest chorobą o charakterze przewlekłym i jak każde uzależnienie ma tendencję do nawrotów. W praktyce oznacza to, że ponad 8 mln Polaków zmaga się z ciężką chorobą, która może doprowadzić do tragicznego finału. Jak im pomóc?

Wsparcie dla palaczy - klucz do sukcesu

Są dwa rodzaje wsparcia - behawioralne (psychologiczne) i farmakologiczne. Statystyki dowodzą, że najlepiej sprawdza się połączenie obu tych form. Prawdopodobieństwo zaprzestania palenia tytoniu ze wsparciem farmakologicznym (np. NTZ) oraz wsparciem profesjonalisty zdrowia to od 3 do 5 razy większa szansa na rzucenie palenia. To dlatego tak ważne jest zaangażowanie jak największej liczby przedstawicieli zawodów medycznych, np. farmaceutów, do działań profilaktycznych i rozmów o rzuceniu palenia.

Farmaceuci są gotowi, by odgrywać większą rolę w systemie opieki zdrowotnej, aktywnie wspierając pacjentów w profilaktyce chorób, edukacji zdrowotnej i leczeniu drobnych dolegliwości. Jak wynika z raportu pt. „Rola farmaceutów w walce z chorobami cywilizacyjnymi”, opracowanego przez IQVIA na zlecenie firmy Kenvue, rozwoju opieki farmaceutycznej oczekują nie tylko pracownicy aptek, ale przede wszystkim pacjenci. Z usługi dotyczącej wsparcia w rzuceniu palenia chętnie skorzystałby co drugi pytany. Co więcej, Polacy darzą farmaceutów takim samym zaufaniem jak lekarzy rodzinnych, przy czym to właśnie tych pierwszych spotykają o wiele częściej. Prawie połowa respondentów twierdzi, że w aptece bywa minimum raz w miesiącu lub częściej. Dla porównania - z taką samą częstotliwością w POZ pojawia się tylko co 5 pacjent.

Nie ma magicznej tabletki na rzucenie palenia

Zerwanie z nałogiem przynosi ogromne korzyści zdrowotne: w ciągu 2-12 tygodni poprawia się funkcjonowanie serca i płuc, po roku ryzyko zawału serca zmniejsza się o połowę, a po pięciu latach ryzyko udaru mózgu jest takie samo jak u osoby niepalącej. Nie mówiąc już o oszczędnościach finansowych - osoby niepalące mogą zaoszczędzić ponad 5 tysięcy złotych rocznie.

Mimo licznych korzyści, wielu palaczy wciąż zmaga się z trudnościami w rzuceniu palenia. Z dostępnych danych wynika, że aż 56% Polaków próbowało zerwać z nałogiem, niestety bezskutecznie. Z czego to wynika? Należy pamiętać, że odejście od nałogu to proces. To zmiana stylu życia. Kluczowe jest tu zrozumienie samego mechanizmu uzależnienia od nikotyny i roli powolnego wygaszania receptorów nikotynowych obecnych w mózgu każdego palacza. Zamiast jednak wdawać się w skomplikowane analizy ludzkiego ciała, warto zajrzeć do światowych i lokalnych wytycznych dotyczących rzucenia palenia. Wszystkie one wskazują NTZ jako terapię pierwszego wyboru, dla pacjentów uzależnionych od papierosów.

Rzuć palenie. Odzyskaj czas na cenne momenty w życiu. NTZ to nic innego jak terapeutyczna nikotyna podawana w kontrolowanych, stopniowo zmniejszanych dawkach. Cały proces powinien trwać 8-12 tygodni. Lek dostępny jest w Polsce bez recepty i podwaja szanse na rzucenie palenia na dobre.

Materiał powstał w ramach programu „Rzuć palenie z farmaceutą”. Szukaj aptek oznaczonych akcją i poproś farmaceutę o wsparcie w walce z nałogiem.

PAP MediaRoom

Tagi: