SP im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie kolejny raz z nagrodą w konkursie Planeta Energii

Dodane: 2025-12-03

Od 2010 Grupa ENERGA organizuje konkurs edukacyjny dla szkół i przedszkoli pn. Planeta Energii. Regularnie w nim bierze udział SP im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie gmina Chojnice. W tegorocznej edycji są w gronie trzech laureatów. Przed 6 laty było podobnie. Tematem konkursu w br. była bioróżnorodność wodna. Gratulujemy! Więcej w informacji na stronie Grupy ENERGA oraz na FB SP w Kłodawie.

Dzieci z Kłodawy, Strzelec Krajeńskich oraz Smólnika przeprowadziły najciekawsze zajęcia o bioróżnorodności wodnej spośród 529 zgłoszonych grup w 14. edycji Planety Energii. W programie wyróżniono łącznie 100 placówek z całej Polski – trafią do nich pakiety do założenia własnych ogrodów deszczowych i wspierania lokalnej przyrody. Projekt zwieńczą BioPikniki w trzech zwycięskich szkołach i przedszkolu oraz Akademia Planety Energii dla dwudziestu najbardziej zaangażowanych nauczycieli.

Do tegorocznej odsłony programu edukacyjnego, realizowanego przez Grupę Energa od 2010 r., zgłoszono z całej Polski aż 529 klas i grup przedszkolnych oraz ponad 600 nauczycieli prowadzących i wspomagających. Do etapu weryfikacji sprawozdań z realizacji zajęć organizatorzy zgodnie z regulaminem zakwalifikowali prace 206 placówek. Łącznie w wykonywanie zajęć wg scenariuszy i dodatkowe działania zaangażowano ponad 14 tysięcy uczniów. Spośród wszystkich zgłoszeń najwięcej napłynęło z województw: mazowieckiego (35), wielkopolskiego (25) i pomorskiego (18). Zwyciężyły:  Przedszkole Samorządowe nr 1 w Strzelcach Krajeńskich (woj. lubuskie), Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie (woj. pomorskie) i SP z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku (woj. kujawsko-pomorskie). Wyróżnienia i tzw. biopakiety trafią tradycyjnie do 100 szkół i przedszkol, ze wszystkich regionów Polski.  Dzięki tegorocznej Planecie Energii łączna liczba uczniów uczestniczących we wszystkich dotychczasowych edycjach programu wzrosła do ponad 330 tys. dzieci. 

- Brawo WY! Kilkuset nauczycieli i ponad 14 tysięcy dzieciaków z całej Polski pokazało właśnie, że gdy chodzi o naturę – jesteśmy jedną wielką drużyną! Udowodniliście, że troska o przyrodę potrafi łączyć ludzi w całej Polsce. Rozpiera mnie duma, że Planeta Energii tworzy tak fantastyczną, pełną pasji społeczność. Jestem pełna zachwytu i wzruszenia, bo ta edycja Planety Energii to ocean Waszej kreatywności, serca i dobrej energii. Mam poczucie, że to już nie projekt, to ruch społeczny!:-) Taką dawką energii, mądrości i dobrego humoru, że można by zasilić pół kraju. Nauczyciele – ukłon do ziemi. Uczniowie – uśmiech od ucha do ucha. Jesteście absolutną MOCĄ tej edycji! - podsumowała Ambasadorka 14. edycji Marzena Rogalska.

Wspólnie z redaktor Marzeną Rogalską nauczycieli i uczniów do udziału w projekcie zachęcali również: Krystian Hanke – dziennikarz radia 357 i autor „Tatowania”, Liliana Zajbert – nastoletnia aktorka, pasjonatka natury i miłośniczka zwierząt oraz Aneta Chmielińska – pedagożka leśna, autorka książek przyrodniczych i twórczyni rodzinnego podcastu Dzikoprzygody. 

- Każdy rok zaskakuje nas czymś nowym - w tym, widzimy, że coraz więcej nauczycieli decyduje się wyjść poza mury szkoły czy przedszkola i nawiązać dialog. Dzieci więc nie tylko uczą się o przyrodzie, ale także rozmawiają o niej z mieszkańcami swoich miast, samorządowcami czy młodszymi kolegami. To doskonały sposób na naukę dialogu i wyrabianie, tak potrzebnego nam dzisiaj,  poczucia sprawczości. Oby więcej takich działań! – podsumowała Aneta Chmielińska. (...)

Laureatami 14 edycji konkursu są: 

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Strzelcach Krajeńskich 

Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku

W tych trzech placówkach w grudniu zorganizowane zostaną BioPikniki. Odwiedzą je ambasadorzy i eksperci Planety Energii. Otrzymają także vouchery o wartości 12 tys. zł na stworzenie własnej Strefy Bioróżnorodności np. ogrodów deszczowych, przestrzeni do nauki na świeżym powietrzu lub podobnego typu rozwiązań sprzyjających ochronie przyrody i edukacji przy wyróżnionej placówce. Jury konkursu wyróżni także dwudziestu nauczycieli za przygotowanie z uczniami najciekawszych zajęć o bioróżnorodności i sprawozdań. Na pedagogów czeka udział w dwudniowych, bezpłatnych warsztatach z ambasadorami projektu. (...)

media.energa.pl

Tagi: