Komisja Transportu Rady Powiatu zajęła się funkcjonowaniem komunikacji publicznej

Dodane: 2026-03-27

Na środowym (25.03) posiedzeniu Komisji Transportu i Komunikacji Rady Powiatu Chojnickiego głównym tematem była „Ocena efektywności publicznego transportu zbiorowego – szczegółowa analiza linii dowozowych (szkoły, szpital, strefy pracy).” Ale przygotowane dla radnych informacje przez Wydział Komunikacji i Transportu dotyczyły tylko komunikacji autobusowej, bez kolejowej. 

Nie są one optymistyczne, gdyż „zmiany społeczne i gospodarcze spowodowały, że znaczna część ludności obszarów pozamiejskich powiatu chojnickiego korzysta z komunikacji publicznej w coraz mniejszym stopniu. W latach 2015-2025 zaobserwowano olbrzymi wzrost zakupu samochodów osobowych. W 2013 zarejestrowanych w pow. chojnickim było prawie 46700 aut osobowych, a w 2025 już ponad 62200. Ponadto pogłębiający się niż demograficzny rzutuje na perspektywy zmniejszenia liczby podróżnych na liniach komunikacyjnych łączących powiat z miastami akademickimi.” Wpływ na zmniejszenie frekwencji w autobusach ma też rozwój szkolnictwa średniego w Czersku i Brusach. 

Wcześniej w tejże analizie można znaleźć informacje, że w powiecie chojnickim przede wszystkim komunikację autobusową realizują MZK Chojnice, który ma 11 linii, oraz PKS Chojnice z siedzibą w Brusach. Dowiedzieliśmy się też, że wraz z firmami przewozowymi z Karsina, Brus i Lipnicy w pow. bytowskim (w gminie Konarzyny) po drogach powiatu chojnickiego jeździ ok. 100 autobusów. Z przygotowanego zestawienia, jak i z komentarza dyrektora Wydziału Krzysztofa Piekarskiego, wynika że najszersza oferta jest w gminie Czersk, która od kilku lat pozyskuje środki z rządowego funduszu wspierania komunikacji publicznej i ma umowę z firmą z Karsina, i dotuje przewozy nie tylko na swoim terenie, ale i do Karsina i Kościerzyny, do Czarnej Wody i do Chojnic (pętla jest przy szpitalu). Także do chojnickiego szpitala zmierzają autobusy, których właścicielem jest Powiat Człuchowski. Jedynym kursem na terenie powiatu chojnickiego, który jest dotowany z budżetu powiatu, to linia Chojnice – Brusy – Główczewice. 

Radni pytali m.in. o umożliwienie dojazdu z Czerska do Chojnic pracownikom Polipolu, którzy nie mogą dotrzeć na 6.00 do pracy, gdyż właścicielowi opłaca się uruchomić kurs dopiero od 20 pasażerów. Radny z Czerska zauważył, że brak połączeń z tego miasta do Tucholi (także do Brus – Red.). Przewodnicząca Komisji Jolanta Wielińska zapytała natomiast dyrektora Piekarskiego o problemy z przejazdem autobusów MZK pod wejściem głównym do szpitala. 

Od Redakcji. Nie raz pisaliśmy o funkcjonowaniu komunikacji publicznej, i autobusowej, i kolejowej, na terenie naszego powiatu. Swoje uwagi przedstawiali młodzieżowi radni i miejscy, i powiatowi (podawaliśmy o tym na portalu). Uważamy, że ta skromna dyskusja na posiedzeniu kilkuosobowej Komisji w Radzie Powiatu, to za mało. Przydałoby się zorganizowanie przez władze Powiatu specjalnej debaty nt. funkcjonowania każdego rodzaju komunikacji publicznej, także kolejowej. Warto zaprosić na nią wicemarszałka Leszka Bonnę, który w Urzędzie Marszałkowskim odpowiada właśnie za te sprawy; przedstawicieli młodzieżowych rad powiatu i miasta; szefów resortowych komisji w radach wszystkich samorządów w powiecie chojnickim; włodarzy poszczególnych gmin; szefów firm przewozowych oraz regionalnych przewozów kolejowych; także parlamentarzystów z naszego regionu. Chętnie także i my weźmiemy w tym udział.

Tagi: