Uważaj na zagrożenie pożarowe na leśnych terenach Parku Narodowego

Dodane: 2021-04-30

Co roku na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" w okresie od 1 kwietnia do 30 września prowadzona jest przeciwpożarowa akcja stałej obserwacji terenów leśnych, ponieważ to właśnie pożary są jednym z niebezpieczeństw zagrażającym istnieniu cennych przyrodniczo obszarów.

W tym roku, mimo że zima dopisała i wreszcie mieliśmy pokrywę śnieżną, to ściółka jest wyjątkowo sucha. Jej wilgotność wynosi poniżej 20%, co oznacza, że może się ona łatwo zapalić. Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny. To wtedy najczęściej wybuchają pożary lasów, gdyż w pokrywie gleby zalega duża ilość obumarłych roślin runa i traw, które łatwo przesychają i bardzo szybko mogą ulec zapaleniu.

Poruszając się po Parku pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności, gdyż wystarczy iskra, aby spowodować pożar. Na terenie Parku obowiązują przepisy o ochronie przeciwpożarowej, które zakazują działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, polegających na rozniecaniu ognia, palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania grilli, kuchenek turystycznych poza miejscami wyznaczonymi.

Na terenie Parku miejscem wyznaczonym do palenia ognisk jest Terenowa Baza Edukacyjna w Bachorzu. Ogniska mogą być tam rozpalane w czasie trwania zajęć edukacyjnych lub po uzyskaniu zgody Dyrektora.

W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie zaalarmować: Straż Pożarną, Dyrekcję Parku lub Policję. Telefony: Straż Pożarna: tel. 998; Dyrekcja Parku: tel. 52 39 88 397; Policja: tel. 997.

Tekst i zdjęcie - Parku Narodowego "Bory Tucholskie".

Tagi: