Sansewieria - roślina, którą każdy powinien mieć w sypialni

Dodane: 2021-09-29

Sansewieria (zwana też wężownicą lub językami teściowej) powinna znaleźć się w każdej sypialni i to z kilku powodów. I wszystkie są istotne - przede wszystkim dla zdrowia, ponieważ oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i toksyn. Na dodatek kwiat sansewieria to roślina długowieczna i bardzo wytrzymała - przeżyje w warunkach, w których inne rośliny szybko by zginęły.
 
Sansewieria kojarzy nam się najczęściej ze szkolnymi korytarzami i smutnymi kwiatami stojącymi na biurkach w urzędzie. Obecnie kwiat sansewieria wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Dlaczego obecność sansewierii w sypialni i w ogóle w mieszkaniu - jest tak ważna? Poznaj szczegóły i jeśli jeszcze nie posiadasz sansewierii - nadrób to jak najszybciej!
 
Sansewieria trująca
 
Chociaż sansewieria ma wiele dobroczynnych właściwości, to jest jednocześnie rośliną trującą, chociaż nie toksyczną. Na zatrucie sansewierią narażone są głównie zwierzęta domowe, u których po kontakcie z jej liśćmi mogą pojawić się rewolucje żołądkowe (wymioty, biegunka) jak i podrażnienie pyszczka. Dlatego jeśli posiadasz zwierzęta, a zależy ci na hodowaniu sansewierii - ustaw ją w miejscu niedostępnym dla swojego pupila.
 
Sansewieria kwiat - w nocy dotlenia pomieszczenie
 
Sansewieria należy do grupy roślin, które w nocy pochłaniają dwutlenek i uwalniają tlen. Jest to przystosowanie rośliny do gorącego i suchego klimatu Afryki, z której pochodzi. Obecność kwiata sansewerii w sypialni dotleni ją i ułatwi ci zaśnięcie, zapewniając głęboki zdrowy sen.
 
Sansewieria - opadające liście
 
Opadanie liści sansewierii to problem, który dotyczy głównie tych większych gatunków, np. sansewierii gwinejskiej. Oczywistym jest, że jak liście są bardzo długie to stają się jednocześnie ciężkie i mogą opadać. Jak rozwiązać problem opadających liści sansewierii? Nie zawsze jest to łatwe, a wszystko uzależnione jest od tego w jakiej kondycji są te liście. Najczęstszą przyczyną opadania liści jest przelanie rośliny i co za tym idzie gnicie korzeni, przez co sansewieria stopniowo traci swój urok. Aby rozwiązać problem opadających liści sansewierii możesz przesadzić roślinę do innej doniczki, z nową ziemią i przyciąć korzenie (jeśli tego wymagają).
 
Sansewieria - kwitnienie
 
Kwitnienie sansewierii wymaga odpowiedniej pielęgnacji i trochę wysiłku, dzięki któremu będziesz się długo cieszyć swoją rośliną. Jeśli chodzi o sansewierię to kwiatostany pojawiają się rzadko, a żeby ich doczekać należy dobrze przesuszyć lub przechłodzić tą roślinę. Kwiaty sansewierii są malutkie, mają biały kolor i mocny jaśminowy zapach, który dla niektórych może być wręcz uciążliwy. Niektórzy w okresie kwitnienia sansewierii przenoszą ją w inne miejsce, bo zapach kwiatów wywołuje u nich bóle głowy.
 
Sansewieria - właściwości
 
Sansewieria ma wiele właściwości. Ta roślina to doskonały "żywy filtr". Co więcej, NASA zaliczyła ją do grupy 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Badania pokazały, że jedną z właściwości sansewierii jest pochłanianie i rozkładanie (bez szkody dla siebie) wielu toksycznych związków, w tym przede wszystkim:
 
- formaldehyd - konserwant obecny m.in. w niektórych zasłonach, tapetach i wykładzinach, meblach, środkach czystości i farbach. Spore dawki formaldehydu mogą skutkować bólami głowy, bezsennością, związek działa toksycznie na układ oddechowy, osłabia odporność, prawdopodobnie ma również działanie rakotwórcze;
- benzen - związek toksyczny i rakotwórczy, używany m.in. do produkcji farb, lakierów, klejów. W wysokim stężeniu wywołuje zawroty i bóle głowy, zaburzenia pracy serca, obniża nastrój, a nawet utrudnia dotlenienie mózgu.
 
Sansewieria - rozmnażanie z liścia
 
Sansewieria to roślina, którą możesz rozmnażać z liścia. Jest to długi proces, dlatego będziesz potrzebować dużo cierpliwości. Jak się do tego zabrać? Na początek potnij na mniejsze kawałki długiego liścia sansewierii i wstaw go do wody. Korzenie sansewierii są cieniutkie jak niteczki, a gdy będą miały około 3 cm to możesz je wsadzić do ziemi. Rozmnażanie sansewierii z liścia powoduje, że traci ona cechy rośliny matecznej, dlatego niektórzy decydują się na rozmnażanie przez podział kłączy.
 
Sansewieria kwiaty - rozmnażanie przez podział kłączy
 
Sansewierię kwiaty możesz rozmnażać również przez podział kłączy. Po wyjęciu kwiatka z doniczki zobaczysz jego splątane korzenie i kłącza. Żeby rozmnożyć sansewierię musisz przyciąć delikatnie kawałki kłącza lub pojedyncze odrosty tak, aby to cięcie było jak najmniejsze i umieścić w osobnej donicy. Warto po cięciu kłączy zabezpieczyć ranę węglem drzewnym, aby zapobiec powstaniu ewentualnej infekcji.
 
Sansewieria - uprawa
 
Sansewieria jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, jednak i ona ma swoje - wprawdzie niewielkie - wymagania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące uprawy sansewierii.
 
Sansewieria lubi ciepło, chłód jej szkodzi, dlatego roślina przez cały rok powinna przebywać w pomieszczeniu. W zimie temperatura nie powinna spaść poniżej 15 stopni.
Lubi słońce (jednak nie bezpośrednie), ale stać może również w cieniu.
Sansewieria nie lubi częstego przesadzania - robimy to dopiero wtedy, gdy korzenie rozpierają doniczkę.
Kwiaty sansewierii nawozimy tylko latem (co dwa - trzy tygodnie) - stosujemy odżywki z niewielką ilością azotu (np. do kaktusów i sukulentów).
 
Sansewieria - podlewanie
 
Jeśli chodzi o podlewanie sansewierii to największym wrogiem wężownicy jest nadmiar wody w doniczce (korzenie gniją, liście zamierają) - podlewamy więc sansewierię oszczędnie: latem raz na tydzień lub dwa, zimą - co trzy tygodnie. Sansewieria jest rośliną wapniolubną, można więc stosować zwykłą wodę z kranu.
 
Z pielęgnacją sansewierii poradzi sobie właściwie każdy, za to korzyści z jej posiadania są ogromne. Pamiętaj jednak, że jej obecność nie zastąpi regularnego wietrzenia sypialni.
 
Tekst - Onet Dom.pl. Video - kanał na YT Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda, Storczyki.
Tagi: