W nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas na zimowy

Dodane: 2023-10-28

Przed nami zmiana czasu 2023. Przestawiamy zegarki - będziemy musieli cofnąć je o godzinę, a więc pośpimy dłużej. Większość z nas nigdy nie wie kiedy jest zmiana czasu. Musimy to sprawdzać w kalendarzu. Pamiętajmy, że zegary cofamy o 3.00 na 2.00 zawsze w ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu w 2023 r. wypada więc w nocy z 28 (sobota) na 29 (niedziela) października.

W Polsce zmiana czasu wprowadzona została na stałe w 1977 r., ale pierwszy raz zegarki przestawialiśmy już w okresie międzywojennym. Głównym argumentem za takim działaniem miała być oszczędność światła dziennego. Badania dowiodły jednak, że w praktyce często jest wręcz odwrotnie, a za sprawą przestawiania zegarków rosną nasze rachunki za prąd - musimy używać sztucznego źródła światła. Od lat mówi się o tym, by całkowicie zrezygnować ze zmiany czasu. Niechęć do przestawiania zegarków deklaruje większość obywateli krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Zmiana czasu nie jest na rękę także Polakom.

Jeśli chodzi o zdrowie, to zmiana czasu wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dla organizmu przestawienie zegarka to też w pewnym stopniu ingerencja w zegar biologiczny. A to oznacza swego rodzaju szok dla organizmu, który potrzebuje co najmniej kilku dni na przestawienie się na ten nowy rytm. Szczególnie negatywnie skutki zmiany czasu odczuwać mogą osoby przewlekle chore oraz te, które mają problemy ze snem. 

Tekst - Medonet.pl.

Tagi: