Świąteczne porady Alarmu dla Klimatu

Dodane: 2022-12-22

Stowarzyszenie Chojnicki Alarm dla Klimatu przygotowało zestaw porad, jak być eko podczas Świąt Bożego Narodzenia i przy witaniu Nowego Roku.

Pamiętajmy, że bycie eko nie polega na katowaniu się wyrzeczeniami, lecz na podejmowaniu racjonalnych decyzji.

- Choinka sztuczna czy naturalna? Najlepiej taka, której możemy dać drugie życie, czyli w doniczce po sprawdzeniu czy są tam korzenie. Ale jeśli już kiedyś kupiliśmy i mamy nadal sztuczną, to poczekajmy aż spadną z niej ostatnie igły. Oczywiście pierwsza będzie nam służyć wiele lat, ale jest źródłem mikroplastiku, który rozkłada się 450 lat. Druga prowadzi do dewastacji lasu, zwłaszcza gdy kupimy ją z niewiadomego źródła.

- Nie gonimy za trendami w kwestii ozdób choinkowych. Jeśli w tym roku kupisz modne np. fioletowe dekoracje, to w przyszłym specjaliści wykreują inny kolor i tym sposobem rośnie góra śmieci. Poczekajmy aż dzieci, albo kotki wybiją nam ostatnie bombki, a potem wieszajmy pierniczki i suszone cytrusy. Będzie eko i pachnąco.

- Nie kupujmy zbyt wiele żywności. Marnujemy jej za dużo, bo co sekundę 150 kg jedzenia trafia do śmietnika. Mrozimy nadmiar przygotowanych potraw.

- Nie przesadzajmy z prezentami, a także ich pakowaniem. Proszę zwróćcie uwagę na ilość kolorowego papieru i torebek na prezenty, które często zmieszczą się w jednym opakowaniu.

- Dzielmy się jedzeniem z bliskimi lub z biednymi.

Alarm dla Klimatu

Tagi: