W Rytlu rozmawiano o czeskiej literaturze i Bohumilu Hrabalu

Dodane: 2022-02-22

W czwartek 17 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu. Rozmawiano o książce czeskiego pisarza Bohumila Hrabala  "Obsługiwałem angielskiego króla”.

Bohumil Hrabal to czeski pisarz, wybitny twórca światowej literatury XX wieku. Przeczytana przez nas powieść „Obsługiwałem angielskiego króla”, to monolog- przemyślana narracja, ale właśnie ten styl, którego użył autor w swojej powieści powoduje, że czytając zagłębiamy się w przygody bohatera. Warto sięgnąć po lekturę, w której znajdziemy dobrą fabułę, historię w tle, inteligentny dowcip, momentami sarkazm i nutkę ironii, dawkę czeskiego humoru, a przede wszystkim doświadczymy najwyższej klasy pisarstwo autora.

Na podstawie twórczości Bohumila Hrabala powstało kilkanaście filmów, z których najbardziej znane są "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Jiřiego Menzela, nagrodzone w 1968 r. Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Zapraszamy po sięgnięcie po lekturę oraz obejrzenie adaptacji „Obsługiwałem angielskiego króla” wyreżyserowanej przez Jiřiego Menzela, nagrodzonej "Czeskim Lwem", jako najlepszy film 2006 roku.

Podczas spotkania podzieliliśmy się wrażeniami z wyjazdu do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na spektakl „Mistrz i Małgorzata”. Klubowicze wrócili ze spektaklu z czerwońcami w kieszeni, miłymi wspomnieniami, pakietem ciekawych wrażeń i spostrzeżeń oraz małą dozą niedosytu.   

Tekst i zdjęcie - GCK Biblioteka Publiczna w Czersku.

Tagi: