Dominik Gostomski: W Chojnicach pandemia w kulturze trwa od 15 lat

Dodane: 2022-03-05

Wczoraj (4.03) podczas Gali Dokonania Roku nominowany w kategorii Kultura Dominik Gostomski za stworzenie musicalu „Kto wymyślił naszą miłość” podziękował staroście Markowi Szczepańskiemu, krytykując przy okazji burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera, którego winił za „trwającą od 15 lat pandemię w kulturze”.

Dominik Gostomski, który od 2021 kieruje placówką kulturalną w Kamieniu Krajeńskim, po wręczeniu nagród w tej kategorii poprosił o mikrofon, by zaprosić na scenę aktorów swego musicalu. Następnie gorąco podziękował staroście Markowi Szczepańskiemu (Starostwo sfinansowało pracę nad musicalem, który został przygotowany na 100 rocznicę powrotu Chojnic do Macierzy) za współpracę. - Stworzył pan platformę do rozwoju dla mnie i dla tych ludzi. Nigdy tego panu nie zapomnę – stwierdził twórca musicalu. Po podzieleniu się refleksjami z przedstawień musicalu Dominik Gostomski przeszedł do wyrażenia swych przemyśleń na temat współpracy z władzami Chojnic. - Czy ze strony miasta nie wypadało zrobić czegoś więcej? Dlaczego każdy z wykonawców nie ma indywidualnej nagrody? Dlaczego nie ma trzech kategorii nominowanych w Kulturze? Mnie to boli, dlatego dziś na Galę ubrałem dres. To także moja wina, że nie rozwijamy kultury w mieście o tak dużym potencjale, że ona nie funkcjonuje. To nie są zarzuty do domu kultury, tylko dużo wyżej. (…) W Chojnicach pandemia kulturalna trwa od 15 lat. (…) Ten dres nie jest oznaką braku szacunku dla was na widowni, ale brakiem szacunku i manifestacji do tej wzajemnej adoracji – niestety – kulturalnej. Ja się z tego koła wypisuję. Sława Ukrainie! - ze sceny przekazał Dominik Gostomski.

Nie zostawił tych słów bez odpowiedzi burmistrz Arseniusz Finster, który wręczał nagrody w kategorii Sport. - To, co powiedział Dominik, dotarło do mnie. Jego słowa mogą mieć wydźwięk, że mówił do mnie wiele razy i nic do mnie nie docierało. Ja się nie chowam pod biurko. Zawsze można do mnie przyjść i powiedzieć, co się ma na serduchu. Dominik nie tworzył na pustyni, tylko w ChCK, który chojnickie społeczeństwo wybudowało za 20 mln zł. Poza tym mamy nową Fosę Miejską. Moją rolą jest tworzenie warunków dla kultury. Myślę, że Grzegorz Szlanga, Łukasz Sajnaj i aktorzy z naszego teatru nie będą zadowoleni z tego, co powiedziałeś. Jest mi bardzo niewymownie przykro, ale gratuluję tobie i wszystkim wyróżnionym – przekazał włodarz Chojnic.

Całość obydwu wypowiedzi w relacji audio, która zawiera nagranie z dyktafonu oraz zdjęcia wykonane podczas Gali.

Tagi: