Interpelował ws. internetowych komentarzy wiceprzewodniczącej Rady Powiatu

Dodane: 2022-03-20

Powiatowy radny Wojciech Rolbiecki złożył w lutym 2022 interpelację dotyczącą wpisów na FB wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Stępień. Uważa, że ich autorka złamała przyjętą w listopadzie 2021 uchwałę Rady, która potępia tzw. hejt stosowany w przestrzeni publicznej.

Chodzi o jej komentarz w dyskusji z internautą pod własnym wpisem z 13.01.2022. Tego dnia radna udostępniła zapis fragmentu „Szkła kontaktowego” z sejmowym wystąpieniem, dość emocjonalnym, posła Aleksandra Mrówczyńskiego. Prawdopodobnie nad tzw. „Lex Czarnek”. Tak je opisała: „Co miał na myśli i co w ogóle powiedział poseł z Człuchowa? Kolejne ciekawe wystąpienie lokalnego posła.” W jednym z komentarzy poniżej tak stwierdziła: „Nie słyszał Pan nigdy o niecnych donosach posła? A może Pan słyszał choćby o takich "akcjach", jak wyrzucanie śmieci do lasu? Nie? A może inny powód, dla którego nie można mieć dla niego szacunku? Jak można mieć szacunek dla oszusta i kłamcy, kogoś kto przysięga na Konstytucję i Boga, przysięga, żegna się klęcząc, jak nikt inny, a potem bierze udział w jednym wielkim szwindlu razem z Morawieckim, Kaczyńskim czy Rydzykiem. Dla kogoś, kto popiera kłamstwa rządu, popiera zabieranie praw kobietom, niszczy wolne media, sądy, przykłada rękę do grabieży pieniędzy Polakom i wyprowadzania Polski z UE. Mogłabym tak wymieniać do północy. NIE BĘDĘ WIĘC UDAWAĆ, ŻE go szanuje jako człowieka. To dla mnie DNO.

To sprowokowało radnego Rolbieckiego do zadania Przewodniczącemu Rady Powiatu Robertowi Skórczewskiemu takiego pytania: „Jaki jest sens podejmowania przez Radę Powiatu uchwał, apeli kierowanych do mediów ogólnopolskich, marszałków obu izb parlamentu polskiego, skoro wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Chojnickiego nie potrafi zastosować się do postanowień uchwały, za którą sama głosowała?

W odpowiedzi na interpelację szef Rady w zasadzie umył ręce, jak Piłat, i ani nie skrytykował radnej, ani nie skomentował jej wypowiedzi. „(…) Stoję na straży wykonywania tej uchwały. Jednakże nie kontroluję Radnych w przestrzeganiu jej zapisów, każdy z nich posiada swoje sumienie i odpowiada za to co robi.

Warto przypomnieć fragment wypowiedzi Przewodniczącego Rady Powiatu Roberta Skórczewskiego z dyskusji, która była prowadzona nim doszło do głosowania nad apelem antyhejtowym w dniu 30.11.2021. Adresowana była do radnej Mirosławy Daleckiej, która jest zdania, że prowadzona na jej profilu na FB krytyka poczynań władzy w Powiecie, poparta dokumentami, nie jest hejtem. - Trzeba konkretnie skrytykować daną osobę, a nie wyzywać radnych od klakierów na przykład. Wchodzimy na bardzo grząski grunt w tym momencie. Ja tylko szanowni Państwo mam nadzieję, wypracowaliśmy to razem i razem przestrzegajmy i razem się szanujmy – podsumował dyskusję nad projektem apelu. Wkrótce w głosowaniu wszyscy radni byli za jej przyjęciem.

Tagi: