Z Lasku Miejskiego UM wywozi tylko posusz i przewrócone drzewa

Dodane: 2022-04-07

Podczas sesji RM z 4.04 wiceburmistrz Adam Kopczyński zdementował plotki, jakoby miasto wycinało w Lasku Miejskim zdrowe drzewa. Jest to wyłącznie tzw. posusz oraz drzewa, które przewracają wichury.

Lasek Miejski, który ma 46 ha powierzchni, jest objęty Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu, który obowiązuje od 2019 roku. Jego ważność skończy się w 2028 roku. Zgodnie z nim miasto może rocznie wycinać 200 m3 drzew. - Nie wykorzystujemy tej możliwości. Usuwamy z Lasku tylko uschłe drzewa, oraz te, które przewróciły wichury. Tych ostatnich musieliśmy w 2022 roku wywieźć 300 m3. Zapewne dlatego mieszkańcy sądzili, że w Lasku trwa wycinka zdrowych drzew – wyjaśniał na sesji Adam Kopczyński.

Ostatnie wichury pokonały wiele buków, klonów i sosen. Ratusz je sprzedaje mieszkańcom, którzy złożyli w tej sprawie wnioski. Sprzedawane są w cenie o 5% niższej, niż stosowana przez Lasy Państwowe. Sosna kosztuje 76 zł za 1 m3. - Nie jest prawdą także plotka, jakoby to drewno z wycinki trafiło do kominka burmistrza miasta – dodał wiceburmistrz.

Przy artykule video z 04.2021, które powstało podczas prawie półgodzinnego spaceru po Lasku Miejskim.

Tagi: