Dodatkowe 200 tys. zł dla klubów sportowych jednak w formie dotacji

Dodane: 2022-04-08

Po naszym artykule ws. podziału grantów na sport, w którym udowodniliśmy, że jest on krzywdzący dla ChKS Kolejarz, burmistrz Arseniusz Finster na sesji RM z 24.01.2022 obiecał tę dysproporcję poprawić. Na dzisiejszym (8.04) posiedzeniu Komisji Kultury i Sportu debatowano, jak podzielić kwotę 200 tys. zł ujętą już w budżecie miasta na promocję poprzez sport.

Radni spotkali się na prośbę burmistrza, jak przekazał przewodniczący Komisji Marek Szank, by skonsultować koncepcje ich rozdziału. Burmistrz Arseniusz Finster poinformował radnych, że te dodatkowe środki dla klubów nie można przekazać bez postępowania konkursowego. - Gdyby była uchwała RM o współpracy z klubami sportowymi i promocji, to co innego. Z tych 200 tys. zł na promocję wydaliśmy już 17 tys. zł dla Red Devils i 4 tys. zł na zawody sztuki walki w hali sportowej przy ul. Wagnera. Proponuję, by 100 tys. zł podzielić na dwa tzw. granty promocyjne w wysokości 60 tys. zł i 40 tys. zł w trybie konkursowym ograniczonym do MKS Chojniczanka, Red Devils i ChKS Kolejarz, a reszta w zwykłym trybie grantowym – przekazał radnym Arseniusz Finster.

W wielowątkowej dyskusji, do której wrócimy w odrębnym artykule, Bartosz Bluma stwierdził, że pomysł dotowania klubów poprzez promocję miasta jest najbardziej kontrowersyjny: Najprostsza jest forma dotacji, zgodna z ustawą o sporcie. Popieram sugestię burmistrza, by przygotować na majową sesję stosowny projekt uchwały.

Arseniusz Finster przychylił się do poglądu, że dotacje byłyby łatwiejsze do przeprowadzenia. Jest zdania, że na sesję w połowie maja dałoby się przygotować projekt uchwały. Wówczas w czerwcu można byłoby przeprowadzić podział kwoty ujętej na razie w budżecie miasta, jako przeznaczona na promocję poprzez sport. Ten podział byłby konsultowany z radnymi z komisji sportu. Dodał też, że miasto ma zaległości wobec niektórych klubów, a największe wobec ChKS Kolejarz.

Tagi: