Witacze na wjazdach do Chojnic będą odnowione

Dodane: 2022-04-14

Powstałe w czasach PRL tzw. witacze przy wlotach do miasta zostaną odnowione oraz otrzymają podświetlenie. Do naszych czasów przetrwały cztery z sześciu. Te przy ulicach Tucholskiej i Bytowskiej zaginęły podczas robót przy przebudowie tych dróg wojewódzkich.

Tak o ich powstaniu napisano na stronie internetowej o historii Chojnic: „Z okazji obchodzonego w 1975 roku 700-lecia Chojnic na drogach wjazdowych do miasta zostały ustawione betonowe obeliski powitalne. Postawiono je na granicy miasta na ulicach: Człuchowskiej, Gdańskiej, Kościerskiej, 14 Lutego (teraz Sępoleńskiej), Tucholskiej i Bytowskiej. Na pionowej steli przedstawiony jest herb Chojnic oraz stylizowana żaglówka, w dolnej części na płaszczyźnie wypisany jest dwuwiersz poety kaszubskiego Hieronima Derdowskiego: "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" oraz "Witamy na Ziemi Chojnickiej".

Grant/dotację/dofinansowanie na ich odnowienie w wysokości 69,7 tys. zł pozyskał Urząd Miejski z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wkład własny miasta, to 9 tys. zł. Te środki zostaną wykorzystane na renowację trzech witaczy, bo ten w kierunku na Sępólno stoi już na terenie gminy Chojnice. Władze miasta będą prosić wójta, by gmina „swój” witacz także odnowiła. Witacze nie tylko zostaną odrestaurowane, ale i uzyskają podświetlenie.

Jak przekazał na poniedziałkowej (11.04) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński, autor tych betonowych witaczy Norbert Jażdżewski wykonał także m.in. takie dzieła, jak nagrobek Albina Makowskiego na cmentarzu komunalnym, pomnik obrońców Chojnic przy ul. Świętopełka, pomnik na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Ogorzelinach oraz pomnik na 700-lecia Chojnic opodal Schroniska dla Nieletnich.

Od siebie możemy dodać, że Norbert Jażdżewski był także autorem poprzedniego pomnika Mikołaja Kopernika w parku 1000-lecia, a dokładniej popiersia. Autor tekstu ostatni raz widział fragmenty pomnika po jego rozebraniu przy okazji rewitalizacji parku, na terenie zaplecza firmy budowlanej przy ul. Angowickiej. Na szczęście popiersie zostało zabezpieczone w magazynach Muzeum i niedawno ta placówka z własnych środków odnowiła je.

Na zdjęciu witacz przy ul. Człuchowskiej. Zdjęcie z 14.04.2022. Link do artykułu z 2012 na chojnice24.pl.

Tagi: