Na Starym Rynku i przy pomnikach uczczono 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji

Dodane: 2022-05-03

W obecności pocztów sztandarowych, delegacji władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych, a także uczestników „konstytucyjnego” rajdu rowerowego, odbyły się dziś (3.05) na Starym Rynku obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Starosta Chojnicki Marek Szczepański. W swym przemówieniu odniósł się nie tylko do rocznicy wydarzenia z 1791 roku, ale i do bieżącej sytuacji międzynarodowej, czyli do wojny Rosji z Ukrainą. - Niepodległość i wolność narodu, ocalenie ojczyzny i jej granic - takie wartości są w konstytucji z 1791 r. O te same wartości walczą obecnie nasi sąsiedzi z Ukrainy. Walczą jednak nie tylko za swoją wolność, ale także Europy, w tym także Polski – przekazał Marek Szczepański. Wspomniał także, że mieszkańcy powiatu chojnickiego oraz władze pomagają i goszczą ponad 1700 uchodźców z Ukrainy.

Kolejnym akcentem uroczystości był okolicznościowy program wykonany przez członków Stowarzyszenia Dworek Polski, w którym odtworzono scenę znaną z obrazu Jana Matejki. Jest na nim król Stanisław August Poniatowski z egzemplarzem Konstytucji 3 Maja niesiony na rękach przez swych zwolenników.

Ze Starego Rynku uczestnicy uroczystości pieszo i na rowerach udali się pod pomniki Chrystusa Króla oraz Ofiar Faszyzmu Niemieckiego w II wojnie światowej, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Następnie udali się do kościoła pw. MBKP przy ul. Obrońców Chojnic, gdzie ks. bp. Diecezjalny Ryszard Kasyna odprawił Mszę św. za Ojczyzną i Powiat Chojnicki.

Na zdjęciu dron, który filmował uroczystości na Starym Rynku.

Tagi: