Wkrótce kolejna sesja RM Chojnic. Edmund Piękny będzie patronem ulicy

Dodane: 2022-05-12

W najbliższy poniedziałek (16.05) obradować będzie na 38 sesji Rada Miejska Chojnic. W programie m.in. pierwsza od 11 lat podwyżka cen biletów jednorazowych MZK. Będzie także nowelizacja budżetu miasta na 2022 rok.

Szczegółowo opisaliśmy założenia zmian cen biletów MZK i jej uzasadnienie w naszej relacji z posiedzenia komisji komunalnej, na której był obecny prezes MZK Dariusz Sawicki. Byliśmy na niej jako jedyni z lokalnych mediów. Natomiast w nowelizacji budżetu jest m.in. kwota 98 tys. zł, która jest darowizną otrzymaną od mieszkańców Emsdetten na „utrzymanie i zakwaterowanie ukraińskich uchodźców w Chojnicach oraz na zakup dóbr materialnych dla ludzi na Ukrainie.” Plan wydatków na obsługę systemu zbiórki odpadów zmniejsza się o ok. 650 tys. zł, gdyż założenia budżetowe były przeszacowane. Dochody budżetu zostaną zwiększone o ok. 70 tys. zł dotacji przyznanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” na konserwację zespołu rzeźb - witaczy autorstwa Norberta Jażdżewskiego.

Na forum Rady stanie także projekt uchwały, o którym wcześniej debatowano przed miesiącem na posiedzeniu Komisji Kultury i Sportu, który ma wspierać kluby i organizacje sportowe poza systemem grantów, czyli poprzez dotację udzielaną w drodze konkursu.

Dwie uchwały dotyczą nadania nazwy ulic. Edmund Piękny (na zdjęciu z 2010 r. z portalu chojnice24.pl) ma być patronem nowej ulicy na osiedlu Prochowa; natomiast w pobliżu ulic Dębowej i Meteorologicznej powstanie ulica Letnia.

Nowelizowana będzie uchwała ws. dotacji na prace konserwatorskie dla właścicieli obiektów wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków. W kwietniu na sesji przyznano na roboty przy kamienicy Mickiewicza 20 kwotę prawie 13 tys. zł, ale jej właściciel zwrócił się z prośbą do burmistrza Chojnic o jej zwiększenie, gdyż kosztorys opiewa na kwotę ponad 198 tys. zł. W związku z tym, że dotacja może być do wysokości 40% wartości kosztorysu specjalna komisja przy burmistrzu zaakceptowała wniosek. Ostatecznie na remont tej kamienicy będzie ok. 79,5 tys. zł dotacji.

Tagi: