Kapliczki w obiektywie Grzegorza Hetziga

Dodane: 2022-05-14

Wczoraj (13.05) w podziemiach kościoła gimnazjalnego stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zorganizowało wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Hetziga z Bydgoszczy, któremu wpadły w oko i w obiektyw kapliczki z podobiznami Chrystusa Frasobliwego.

Skąd to zainteresowanie? – Dostałem taką rzeźbę w prezencie – opowiada fotograf. – Postawiłem ją u siebie w ogrodzie, ale zanim to się stało, chciałem się dowiedzieć, jak takie kapliczki wyglądają. I zacząłem je dokumentować. Na wzór.

Okazało się, że jest ich wielka rozmaitość, a co podróż po kraju, to inne doświadczenia. Bo i rzeźby w drewnie, i malowane, i surowe, ale jest i piaskowiec, a nawet beton. Zaś same kapliczki o różnym kształcie i różnej „architekturze”, a nawet i takie zamocowane gdzieś na latarni czy osadzone na gałęziach wiązu. Opatrzone inskrypcjami, np. cytatem z ks. Tischnera albo „udekorowane” w inny sposób. Wszystkie jakoś tam zachęcające do refleksji i do zadumy nad światem. Autor zdjęć pokazał plon swoich podróży od Suchej Beskidzkiej po bliskie nam Krojanty czy Pawłowo. Zdjęcia są dokumentacyjne, tylko w dwóch przypadkach eksperymentujące z materiałem fotograficznym – w technice cyjanotypii czy sepii.

Artystę przedstawiła prezeska stowarzyszenia CK Podziemia Violetta Klugowska, która zwróciła uwagę na duchowy aspekt jego prac i na to, że robią one wielkie wrażenie. Sam Grzegorz Hetzig, otoczony licznie przybyłymi znajomymi i przyjaciółmi, chętnie oprowadzał po wystawie, opowiadając o każdej fotce. Na tym nie koniec. Miał też ze sobą gitarę i co niektóre zdjęcia, opatrzone poetyckim tekstem, doczekały się wokalnego wsparcia. W ten sposób obecni na wernisażu posłuchali także pieśni Tuwima czy Okudżawy.

Atmosferę przyjacielskiego spotkania dopełniły wino i ciasteczka, a także pogawędki. Dla samego Grzegorza Hetziga miłym akcentem były odwiedziny Andrzeja Ortmanna, który jest autorem opracowań o kapliczkach przydrożnych z naszego regionu i któremu tematyka wystawy jest bardzo bliska.

Wystawę można obejrzeć także dziś podczas Nocy Muzeów w godzinach od 18 do 20.

Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia

Tagi: