Jak dzięki odpowiednim oponom zaoszczędzić do pół litra paliwa na 100 km

Dodane: 2022-06-07

Wybór odpowiednich opon może mieć znaczący wpływ na poziom emisji spalin podczas jazdy. Uwzględnienie różnic w cechach, materiałach i odpowiedzialności producenta za środowisko naturalne może pomóc obniżyć emisję dwutlenku węgla podczas zakupu nowych opon.
 
Wybór właściwych opon może pomóc w obniżeniu emisji spalin i zużycia paliwa przez pojazd. Najbardziej bezpośredni wpływ mają różnice w oporach toczenia, które oznaczają energię traconą podczas ruchu opony. Im niższy jest opór toczenia, tym mniejsza jest utrata energii i mniejsze jest zapotrzebowanie na paliwo. Większa oszczędność paliwa ma pozytywny wpływ na ślad węglowy kierowcy dzięki mniejszej emisji CO2. W przypadku pojazdów elektrycznych mniejszy opór toczenia przekłada się na większy zasięg jazdy. Opór toczenia ma ogromny wpływ na zużycie paliwa. Opony klasy A w unijnym systemie etykietowania opon z prawidłowym ciśnieniem mogą zaoszczędzić nawet pół litra paliwa na 100 kilometrów w porównaniu z oponami o najniższych parametrach.
Przyjęcie ekonomicznego stylu jazdy odgrywa równie ważną rolę w zmniejszaniu wpływu jazdy na środowisko naturalne. Unikanie jazdy na biegu jałowym, wykorzystywanie przerwy w pracy silnika, przewidywanie ruchu drogowego i wstępne rozgrzewanie pojazdu w niskich temperaturach może obniżyć zużycie paliwa nawet o 20%. Równie ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach.
Krótki przewodnik po odpowiedzialnym kupowaniu opon
 - Przed zakupem nowych opon porównaj opory toczenia i inne kluczowe cechy. Unijny system etykietowania opon ułatwia ich porównywanie.
- Dowiedz się, w jaki sposób producenci opon ponoszą odpowiedzialność za środowisko naturalne.
- Przyjmij ekonomiczny styl jazdy. Unikaj jazdy na biegu jałowym, korzystaj z hamowania silnikiem, przewiduj ruch uliczny i wstępnie rozgrzewaj pojazd w niskich temperaturach.
- Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj i dbaj o ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie skraca żywotność opony.
- Stare opony należy poddawać recyklingowi zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi recyklingu.
InfoWire.pl
Tagi: