Spacerowali w obronie polany w Lasku Miejskim

Dodane: 2022-06-11

Wczorajszy (10.06) spacer społeczny w obronie polany w Lasku Miejskim zjednoczył przeciwników szczepień, uczestników pikiet w obronie sądów, ekologów i blogerów. Wziął w nim udział także Honorowy Obywatel Miasta Chojnice Kazimierz Ostrowski.

Miejscem zbiórki były okolice pomnika zwycięzcy pod Wiedniem króla Jana III Sobieskiego przy ul. Strzeleckiej. Stamtąd ok. sto kilkadziesiąt osób wspólnie pomaszerowało na polanę w zachodniej części Lasku Miejskiego. Dokładniejsze dane o frekwencji zapewne ma operator drona, który latał w tym czasie nad polaną. Sporo osób przyprowadziło swoje dzieci oraz czworonożne pupile, część przyjechała na rowerach. Właśnie na rowerze z osiedla Pawłówko dotarł radny Bartosz Bluma. Z RM Chojnic byli jeszcze Zdzisław Januszewski oraz Patryk Tobolski. Radę Powiatu Chojnickiego reprezentowali Mirosława Dalecka oraz Sławomir Rząska. Zauważyliśmy także Marzennę Osowicką, b. radną RM oraz działaczkę Samorządu Osiedla Hallera – Bursztynowe.

Po zapoznaniu się uczestników spaceru z aktualnym stanem polany, głos zabrali niektórzy z nich. Część, by być lepiej słyszanym i widzianym z pewną obawą stawali na jednej z ławeczek. Jako pierwszy zabrał głos Krzysztof Haliżak, który przypomniał zebranym, że to właśnie jego pytanie skierowane do burmistrza Arseniusza Finstera podczas kwietniowego zebrania na osiedlu Słonecznym ws. potencjalnego inwestora na polanie w Lasku uruchomiło ciąg zdarzeń, które doprowadziło do Społecznego Spaceru. Marcin Wałdoch podziękował uczestnikom za liczny udział, poprosił o składanie kolejnych podpisów pod petycją oraz na wniosku o udział w debacie na Raportem o Stanie Gminy, która jest zaplanowana podczas sesji RM z 20.06.2022. Poinformował także, że inicjatorzy protestu rozpoczynają zbieranie podpisów pod projektem uchwały RM, która ma uniemożliwić zabudowę polany. Natomiast Justyna Barwina z Alarmu dla Klimatu z zadowoleniem zauważyła, że wspólnie są na Spacerze i przeciwnicy szczepień, i działacze ekologiczni. Wspomniała, że nie tylko Lasek Miejski jest zagrożony, ale i Charzykowy oraz Las Wolność, gdzie rozpoczyna się intensywna zabudowa. Rafał Chmara, ongiś działacz Wspólnej Ziemi, z zawodu biolog, poinformował, że analizując Prognozę oddziaływania na środowisko przygotowane pod projekt planu miejscowego dostrzegł w nim wiele błędów. Wg niego nie powinien być przygotowywany w marcu. Przekazał także, że na terenie Lasku i polany występują trzy gatunki chronione flory. Głos zabrały także mieszkanki osiedli Hallera i Słonecznego oraz nestor chojnickich ekologów Marek Wituszyński.

Więcej szczegółów w relacji video.

Tagi: