Nad Raportem o stanie Powiatu przez godzinę dyskutowali tylko radni

Dodane: 2022-06-30

Dziś (30.06) na sesji Rady Powiatu Chojnickiego odbyła się debata nad Raportem o Stanie Powiatu Chojnickiego za 2021 rok. Nie zgłosił się do niej żadny mieszkaniec powiatu, który nie jest radnym. Trwała połowę krócej, niż w RM Chojnic, czyli ok. godziny.

Wzięła w niej udział większość radnych z opozycji. Pierwszy głos zabrał Wojciech Rolbiecki, który jest zdania, że najnowszy Raport jest lepszy od poprzednich. Jedna z jego uwag dotyczyła podjętej w ubr. przez aklamację uchwały RP ws. hejtu. - Wg mnie nie jest ona realizowana. Taki wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z wpisami na FB p. wiceprzewodniczącej Bożeny Stępień. Nazywanie posła Aleksandra Mrówczyńskiego „dnem” nie przystoi – jest zdania radny Rolbiecki. Nie zgadza się z tezą zawartą w Raporcie, że jakość wód jeziora Charzykowskiego nie poprawia się. Wg niego w ostatnich latach jest diametralnie lepsza (radny jest żeglarzem w LKS Charzykowy). Uważa, że w rozdziale dotyczącym DPS-u umieszczono zbyt dużo informacji. - Komu jest potrzebna wiedza ilu podopiecznych chodzi o kulach, a ilu z balkonikami? – stwierdził.

Mirosława Dalecka wytknęła brak danych o zdawalności matur i egzaminów zawodowych. Czeka na wdrożenie takich programów i obietnic wyborczych, jak profilaktyki antynowotworowej, „Najczystszy Powiat w Polsce” czy darmowego wstępu do Parku Wodnego.

Natomiast Mariusz Pokrzywiński zaalarmował zebranych informacjami o fatalnym stanie taboru kolejowego na trasie Czersk – Chojnice, gdzie w czasie upałów mdleli pasażerowie, źle czuli się maszyniści. Wg radnego na tej trasie niedawno zlikwidowano 9 połączeń. Prosił władze Powiatu o interwencję u wicemarszałka Leszka Bonny, który odpowiada za komunikację w woj. pomorskim, oraz o umieszczenie w następnym Raporcie informacji o stanie komunikacji publicznej (są w niej informacje tylko o efektach pracy Wydziału Komunikacji oraz o inwestycjach drogowych).

Wyjaśnień i odpowiedzi udzielali starosta Marek Szczepański, jego zastępca Mariusz Paluch (zaproponował, by w przyszłym roku do prac nad Raportem za 2022 dołączyli radni, Wojciech Rolbiecki zadeklarował przygotowanie informacji o osiągnięciach żeglarzy z naszego powiatu) oraz dyrektor DPS-u Dagmara Orzech.

W głosowaniu nad votum zaufania „za” było 12 radnych, „przeciw” 6 radnych, jeden radny wstrzymał się. Całość debaty w naszej relacji video będącej zapisem transmisji realizowanej przez Starostwo Powiatowe.

Zdjęcie pochodzi z FB Powiatu Chojnickiego.

Tagi: