Gmina Chojnice jest przeciw house-boatom na jeziorach

Dodane: 2022-08-03

Władze Gminy Chojnice wniosły do projektu Planu Ochrony Zaborskiego Parku Krajobrazowego uwagę, by zakazać pływającym domkom „pobytu” na jeziorach na jego terenie. Powodem jest nieuregulowanie sposobu odbioru ścieków, które powstają na ich pokładach.

Poinformował o tym w ubiegłym tygodniu wójt Zbigniew Szczepański, gdy na konferencji prasowej „pociągnęła go za język” działaczka Alarmu dla Klimatu i Stowarzyszenia „Charzy…” Bożena Stępień. - Miałam sygnały od mieszkańców, że te pływające domki wpływają w trzcinowiska, by prawdopodobnie zrzucić tam ścieki – przekazała lokalnym mediom.

Jej obawy podzielił włodarz Gminy Chojnice: - Niestety, zapewne nasz wniosek przepadnie z powodu braku podstaw prawnych do takiego zakazu, ale należy sprawę stacjonowania tych houseboatów uregulować. Nie posiadamy odpowiedniej infrastruktury do odbiorów ścieków od nich. Absolutnie nie mogą one zanieczyszczać środowiska. Z rozmowy z komandorem ChKŻ Krzysztofem Pestką wynika, że mogą one pobrać nawet i 900 l wody. Poza tym powinny one powstawać w stoczniach, a nie nad brzegiem jeziora – uważa Zbigniew Szczepański.

Wójt o tym problemie poinformował miejscowy oddział Wód Polskich.

Zdjęcie ilustracyjne - pixabay.

Tagi: