Pierwszy mural w Charzykowach jest gotowy

Dodane: 2022-08-10

Jest już ukończony pierwszy w Charzykowach mural. Stworzyli go Anna Eichler oraz Olgierd Szopiński. Upamiętnia on 100-lecie żeglarstwa śródlądowego w Polsce, czyli powstanie w 1922 Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Ścianę swego budynku gospodarczego, który jest opodal siedziby OSP Charzykowy, udostępnił Stanisław Hamerski, będący także inicjatorem powstania murala. Koszty jego powstania pokryła gmina Chojnice i GOK Chojnice. Pomogli także organizacyjnie.

- Długą i wąską ścianę podzieliłam na sekcje spięte zimowo-letnim słońcem. Lewa strona, to zima z jednym z pierwszych modeli bojerów budowanych w dwudziestoleciu międzywojennym w warsztacie szkutniczym Ottona Weilanda i z łyżwiarzem na latawcu na lodzie. (...) Jeśli chodzi o ślizgi lodowe, mieliśmy całe grono ekspertów i entuzjastów, którzy próbowali dociec, jaki model malujemy i pomagali nam rozwikłać zagadki konstrukcyjne, m.in. odpowiedzieć na pytanie, czym jest tajemniczy element pod kadłubem (najprawdopodobniej jest to hamulec). Bardzo dziękujemy!

Po prawej stronie - lato - charzykowskie niebo i maszty żaglówek oświetlone zachodem słońca – zachody w Charzykowach i Funce są doprawdy spektakularne, takich nie ma nigdzie indziej! Ważnym elementem muralu są proporczyki Międzynarodowego Kodu Sygnałowego, które skrywają pewną informację. Już podczas malowania podszedł do nas żeglarz i odczytał, co jest napisane na muralu. To było super! - podzieliła się na FB swoimi wrażeniami z malowania murala Anna Eichler.

Zdjęcie z FB Anny Eichler.

Tagi: