Gmina szuka oszczędności na liniach MZK i dodatkowych dochodów w szkołach

Dodane: 2022-09-09

Władze Gminy Chojnice postanowiły we wszystkich szkołach wprowadzić naukę języka kaszubskiego, gdyż na każdego ucznia jest wtedy dodatkowo 8500 zł w bonie oświatowym. Natomiast od 1.09.2022 będzie prowadzona kontrola zapełnienia autobusów MZK.

Władze gminy planowały początkowo zakończyć od nowego roku szkolnego dowóz uczniów z tereny gminy Kamień Krajeński (Obkas i Dąbrówka) do szkół w Ogorzelinach i Sławęcinie, gdyż koszt transportu wzrósł aż do 10,50 zł za jeden wozokilometr. Jednak na niedawnym spotkaniu w UG Chojnice rodziców tych uczniów z wójtem Zbigniewem Szczepańskim uzgodniono, że będzie kontynuowany dowóz. Poza jednym przypadkiem, wszyscy pozostali rodzice przystali na warunek, że ich dzieci zapiszą się na naukę języka kaszubskiego. Dzięki temu kalkuluje się transport z sąsiedniej gminy.

Był także problem z przewiezieniem pięciu nowych uczniów, którzy są uchodźcami z Ukrainy i mieszkają w ośrodku w Bachorzu. - Co prawda bliżej byłoby do SP w Charzykowach, ale ta placówka jest już zapełniona w 100%. Z kolei są wolne miejsca w SP Swornegacie, ale dodatkowy kurs z nimi autobusem MZK kosztowałby aż 500 zł. Postanowiliśmy dowozić uczniów z Ukrainy do Swornegaci busikiem tej szkoły – poinformował wójt na niedawnej konferencji prasowej.

Na sierpniowym posiedzeniu Kolegium Rady Gminy Chojnice zdecydowano, że od 1 września będzie prowadzona systematyczna kontrola obłożenia kursów MZK. Po niedawnej podwyżce z 3,60 zł za 1 wozokilometr na 10 zł kurs do Swornegaci leżących ok. 25 km od Chojnic będzie budżet Gminy Chojnice kosztował ok. 500 zł. - Jeśli na jeden wozokilometr będzie przypadać minimum pięciu pasażerów, to kurs zostaje. Jeśli mniej, kasujemy go. Zmniejszamy także okres testowania nowych połączeń z 2 tygodni do jednego. Nie możemy inaczej działać, bo wg nowej umowy z MZK rocznie do jednego kursu do Swornegaci dopłacać będziemy ok. 150 tys. zł – stwierdził Zbigniew Szczepański.

Na zdjęciu z FB MZK Chojnice przystanek w Swornegaciach. 

Tagi: