Nagrobki na cmentarzu parafialnym z kwesty 2021 są odnawiane

Dodane: 2022-09-16

Trwają właśnie prace renowacyjne na trzech nagrobkach na cmentarzu parafialnym, które wybrano po kweście prowadzonej na przełomie X i XI 2021 w tej nekropolii. Społeczny Komitet zamierza podczas tegorocznego Święta Zmarłych kontynuować swą akcję.

Przed rokiem zebrano ok. 13 tys. zł. Te środki wystarczyły do zlecenia jednemu z chojnickich zakładów kamieniarskich odnowienia trzech pomników nagrobnych wraz z grobowcami. W nagrobku ks. Antoniego Wolszlegiera zostaną uzupełnione pęknięcia, będzie oczyszczony, odnowiona zostanie inskrypcja. Drugi nagrobek posiada figurę Chrystusa z krzyżem z piaskowca. Środków z kwesty wystarczyło jeszcze na charakterystyczny grobowiec z tzw. Pietą, czyli płaskorzeźbą z Matką Boską i martwym Jezusem. Prace mają zakończyć się do 30.09.2022.

- W 2022 1 listopad przypada we wtorek, więc działacze reaktywowanego Komitetu Społecznego oraz wolontariusze będą zbierać pieniądze na kolejne nagrobki od soboty 29.10. Wkrótce zostanie wysłane do ministerstwa zgłoszenie o wznowieniu działalności Komitetu i kolejnej zbiórce – poinformował na niedawnej konferencji prasowej (12.09) wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Tagi: