Prezes ZGM przedstawił radnym z komisji budżetowej sytuację w spółce

Dodane: 2022-10-20

Na wtorkowym (18.10) posiedzeniu komisji budżetowej RM Chojnic prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Bogdan Marcinowski przedstawił raport z działań w 2022 roku i plany na kolejne lata.

Obecnie ZGM posiada 57 budynków mieszkalnych z prawie 500 mieszkaniami. Są w nich 53 lokale użytkowe. Z 7 wolnych lokali 4 zostały niedawno wynajęte po negocjacjach, gdyż kilkukrotne przetargi nie przyniosły efektu. W dwóch przypadkach rozmowy jeszcze trwają. ZGM zarządza 154 wspólnotami mieszkaniowymi z 1226 mieszkaniami. W 2022 doszły dwie kolejne wspólnoty. Jednym z długookresowych celów spółki jest podnoszenie jakości życia najemców poprzez poprawę funkcjonalności mieszkań. Będzie to realizować ZGM poprzez likwidację wspólnych WC i korytarzy; łączenie mieszkań, które przed laty sztucznie podzielono; wymianę ogrzewania na ekologiczne źródła. Spółka planuje do końca 2024 roku wymienić wodomierze na takie, które umożliwiają zdalny odczyt. Na koniec sierpnia 2022 zaległości czynszowe od najemców lokali mieszkalnych i użytkowych wynosiły niecałe 1,6 mln zł. W bieżącym roku ZGM sprzedał 18 lokali mieszkalnych. Uzyskał z tego tytułu, przy uldze wynoszącej 50% wartości, ok. 1,56 mln zł. Do końca roku ma być sfinalizowana sprzedaż 5 kolejnych mieszkań.

Za jedno z największych zagrożeń dla ZGM prezes Bogdan Marcinowski uważa niestabilną sytuację na rynku spowodowaną wysokimi podwyżkami cen mediów (energia elektryczna, gaz, ciepło) i usług, co może spowodować wzrost zadłużenia u najemców. To z kolei może wpłynąć na zmniejszenie ilości środków finansowych na remonty i inwestycje.

W dyskusji radni dopytywali, czy ZGM będzie kontynuował akcję montażu w piecach kaflowych wkładów elektrycznych (nie, gdyż jest to za drogie dla mieszkańca); ile mieszkań zostało wykupionych w budynku komunalnym wybudowanym przy ul. Kartuskiej na os. Kaszubskim (w 2022 jedno mieszkanie); czy też jakie, oprócz zaległości czynszowych, prezes Marcinowski widzi problemy w realizacji planów (duży znak zapytania jest przy programie wymiany wodomierzy, których brakuje na rynku i ciągle drożeją).

Tagi: